Графичните произведения на художника Станислав Божанков в галерия "Интро" срещат посетителите с абстрактното изкуство на автор с подчертано индивидуален почерк и пластичен език. Изложбата има заглавие "Рефлексия на образа", като в отделните цикли се виждат древни символи, закодирани послания, размисли за мистични белези и интуитивни откровения. Той конструира собствен визуален и метафоричен език в наименованията на творбите си: "Мегалити", "Първични палитри", "Интуитивни абстракции", "Мистични кръгове", "Гестоария", по-късно ще обясни значението на това понятие.
Станислав Божанков завършва в средата на 90-те години графика в Полша при проф. Анджей Пийч. През последните 20 години продължава да твори и работи в родния Кюстендил, но софийските галерии го представят като един качествен и разпознаваем автор. Миналата година особено успешна бе неговата голяма изложба в галерия "Графикарт", назована "Ретро – секцио 30". В творбите си търси връзка с наследството на траките, с Византия, , дори носят отпечатъка на неолитната ера по българските земи.
В изложбата си той показа няколко авторитетни списания за изкуство и мода от САЩ, Финландия, Белгия, Израел, представили художника с повече от 10 страници текст и репродукции.
Как Станислав Божанков представя творбите си в новата си изложба "Рефлексия на образа" специално за "Артефир" – чуйте в звуковия файл:
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg