Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ели Иванова или за неизбежната връзка между програмирането и пътешествията (видео)

Тя се казва Елена Иванова, но е известна като Ели за повечето хора. Тази млада дама не се ограничава само до една сфера в живота си. По образование е математик, по професия – програмист, но нейната истинска страст е свързана с туризма и пътешествията. Определя се като "запален турист, макар и аматьор" и нейната страст към откриването на нови места и приключения я води на пътеките и пътищата на България.

В последно време Ели открива и преоткрива много красиви места в родината си, което я вдъхновява да споделя своите открития с други хора. Тя е автор на няколко книги и създател на блога "Друми в Думи", където споделя своите приключения и изживявания от пътешествията си. Нейната цел е да вдъхнови и мотивира други хора да се отправят на пътешествия и да изследват скритите и красиви места на България.

Ели споделя, че връзката между програмирането и туризма може да изглежда неочаквана, но всъщност има вътрешна логика. В предаването обяснява: "Няма кой знае каква връзка между програмирането и туризма. Връзката е в това, че човек, който работи седнал пет дни, на шестия или на седмия трябва да се раздвижи."

Водопад Орфей – горната част

Сред нейните най-скорошни приключения е посещението на Бонинска пещера, която може да бъде непозната за мнозина. Това е необлагородена пещера от смесен тип, формирана от вода и пропадане. През голямата част от годината пещерата е непроходима поради наличието на подводна река.

Ели продължава да бъде източник на вдъхновение и информация за тези, които споделят нейната страст към пътешествията и искат да открият красотите на родната си земя. Тя ни напомня, че, независимо от проблемите, България разполага със завладяващи природни богатства и интересни места, които чакат да бъдат изследвани.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: drumivdumi.com
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37
Никола Тулечки

Никола Тулечки: Ако нещо се вижда с очи, не означава, че е истина и факт

Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..

публикувано на 05.05.25 в 08:50