Има хора светове. От тях се учиш на живот, на достойнство, ценности и смисъл, от тях разбираш защо ни има въобще и колко голяма и важна вселена е изкуството. Такъв човек е Меглена Караламбова – грандама в българския театър, голямо име в родното ни кино, боен кон в живота.
Нейното лице всъщност е визията на 41-вата "Златна роза". Фестивалът на българския игрален филм е вдъхновен от 80-годишния юбилей на актрисата. Талантът и чарът ѝ красят плаката на фестивала, дело на Николай Тонков. За специалната визия той използва снимка, предоставена от партньора на фестивала – Българската национална филмотека, която представлява кадър от филма "Татул". В него Меглена Караламбова играе първата си главна роля. Филмът на Атанас Трайков от 1972 година беше и част от програмата "Открити хоризонти".
Публиката на "Златна роза" имаше възможност да види на откриването и откъси от филми с нейно участие, като "Осмият", "Бяла магия", "На границата", "Сбогом, мамо", "Църква за вълци", "Чичо Коледа", както и от сериала "Порталът". С тази филмова ретроспекция фестивалът отдаде почит към актрисата.
Меглена Караламбова гостува в "Какво се случва", за да разкаже как вижда киното днес, особено това, което се представи в програмата на 41-вата "Златна роза". Тя говори за:
• удоволствието от работата с младите, в които открива именно бъдещето, за което всички говорим;
• начина, по който разчупва ледовете с тях, и за любовните писма, които те ѝ пишат;
• въпросите, които филмите задават, като даде пример с "Уроците на Блага" и безкомпромисната роля на Ели Скорчева;
• следата, която Методи Андонов е оставил във всички негови студенти - методианците, от които е част и самата тя;
• спомена от кандидатстването във ВИТИЗ и съветите на баща ѝ;
• природата на актьора и характера на боеца.
В разговора се присъедини и младият режисьор Венцислав Сариев, който кани Меглена Караламбова да участва с малка, но много значима за сюжета роля във филма му "13 август", който е част от късометражния конкурс на "Златна роза" 2023. Той от своя страна говори за таланта и характера на актрисата, които будят възхита и респект.
На 4 октомври в Театър 199 Меглена Караламбова ще играе в "Заешка дупка" от Дейвид Линдзи-Абер, а на 10 октомври - в представлението "4000 мили" по текстове на Ейми Херцог, което се играе за последно.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg