На 29 и 30 септември в Дома на културата "Средец" ще се състои премиерата на художествено танцовото произведение – "Благодаря, България", което пресъздава, красотата и духа на Майката Земя – "България". Представлението комбинира елементи от съвременен танц, 3D Projection mapping, фолклорни мотиви и огнено шоу. В основата на действието са красивата жена България - Майката Земя и приятелката ѝ – младо момиче, което търси себе си. Един ден девойката решава да си тръгне внезапно, без дори да се сбогува. Потънала в тъга от загубата, България почернява. Така тя, Майката Земя – ''България'' превръща в мрак всичко около себе си, разказват режисьорката и хореограф Грета Пенчева и участничката Мария Стоянова.
"Историята на кратко е свързана с моето емигриране от България, когато бях много малка. Когато се върнах обратно, осъзнах, че България е не просто моя страна, а моя приятелка. И това беше моето "извинявай" към родината. Професионализъм е искрата в очите на хората." – споделя Грета Пенчева. "Понеже самата аз съм се занимавала с различни жанрове танци, при мен натурално се комбинираха народни танци и съвременния танц и открих, че тялото е едно, стъпките са едни, стилът е друг. И това исках да представя и да покажа на всички танцьори."
"Изключително полезно е за един танцьор да усвои работа с толкова различни елементи – като огън, с който аз за пръв път танцувам, най-различни реквизити. Освен от хореографска гледна точка, което е голямо предизвикателство – да сменим толкова бързо от съвременен танц към народен – чувството, техниките са различни. Прегръдката на болката и на всичко, което искаме да изкореним от себе си е един от мотивите. Искаме всеки човек, гледайки и чувствайки, да съпреживее своите вътрешни терзания, да се извини на себе си за нещата, за които самите ние се упрекваме, да си простим и да продължим." – разказа Мария.
Представлението говори и за преходността на времето и непреходните нишки, които свързват всичко в света ни – понякога с любов, друг път със страх, често чрез болка и тъга, затаени дълбоко в нас. Сюжетът насочва към прегръщането на болката. Спектакълът ''Благодаря, България'' е игран за пръв път през 2019-та година на фестивала Беглика и то в композиция от само от три танца. Грета разгръща представлението с всяко ново участие.
В екипа на "Благодаря, България" участват – Виктория Желева, Мария Стоянова, Симона Иванова, Антония Ночева, Едуард Балтов, Сениха Хазим, Ян Василев, Крис Атанасов, Антон Кирков и Грета Пенчева.
Повече чуйте в разговора с Мария Стоянова и Грета Пенчева.
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
Людмила Балабанова пише хайку и хайбуни, но и поезия, която не е в тези специфични форми. Общото е близостта ѝ с източната поетика. Както пише Пламен Антов, в творчеството ѝ "доминира проблемът за двупосочно огледалното отношение между човека и природата. То е видяно както в своя едър, космически мащаб и в една подчертано рационална, логическа..
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg