Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерти на тъмно: "Unseen scene"

Снимка: личен архив

Unseen Scene е проект, който представя музиката на тъмно, за да ангажираме други свои сетива. Проектът не е предназначен специално за незрящи. Идеята е да преобръща представите за социално ангажирани изкуства. Платформата преплита различни форми на изразяване и тяхното взаимодействие на една невидима сцена. Оставяме предразсъдъците си на прага и се гмуркаме в сенките, за да променим гледната и осезаемата си точка, разказват певицата Деси Андонова и организаторката Калина Павлова.

"Този албум има много стойност и е като един терапевтичен процес. Калина много ми помогна. Това преживяване, нямам търпение да го усетя аз самата, и да разбера как хората ще го приемат. Това е една много чиста и съкровена връзка с музиката." – споделя Деси Андонова.

Публиката влиза в залата, а преходът е плавен и се случва с помощта на екип от водачи от Съюза на слепите в България, които се грижат да се настроят сетивата и хората да се потопят в уюта на залата. Нужно е да оставим всички мобилни и светещи устройства, преди да влезем, за да се откъснем напълно от външния свят и да се оставим единствено на въздействието на мелодията.

Калина Павлова и Деси Андонова
"Целта е музиката да ни води и артиста да има свободата да бъде музиката си. Публиката е седяща. Препоръчваме да се отпусне всеки и да се остави музиката да го води навътре към самия себе си." – споделя Калина Павлова.

Концертите на тъмно ще бъдат проведени на 1 и 2 октомври, като ще представят нежните вокали на YAИA (Яна Янчева), която ни омагьосва с песните от последния си албум Under My Skin, както и с някои от по-старите си парчета. Следващата вечер принадлежи на Деси Андонова и нейното алтер его Sila Sol, която ще изпълни за пръв път на живо новия си албум Rules of Love, вдъхновен от 40 правила на любовта на Шамс Тебрис.

Повече чуйте в разговора с Калина Павлова и Деси Андонова.

Снимки - Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59