В това предаване гостува Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ). С нея разговаряхме за Наградата на София за визуални изкуства, с която тази година е отличена галерията и за голямата изложба на Генко Генков "Отвъд видимото", както и за други предстоящи инициативи. Тя сподели и впечатленията си от Резиденцията в Сите интернационал дез арт в Париж – за времето на своето пребиваване там – през месеците юли и август.
За началото на творческия път на Аделина Филева – за емоциите от първите срещи с колекциите на СГХГ и успеха на творческите проекти – така започна нашият разговор в студиото. "Имах щастието да започна работа при един от изключителните български изкуствоведи – Димитър Г. Димитров, който – човек, влюбен в изкуството, човек с много знания, ерудит – и който обича младите хора и е готов да им предава своите знания, да ги напътства. Един ден ми каза: "Аз ако не ви хвърля в дълбоката вода, вие кога ще се справите с нещата! Трябва да свиквате веднага да заставате пред публика и да може бързо да ѝ посочите кое е важно за нея и интересно." Така че на моите преподаватели и на него, като начало, като старт при него, съм много благодарна!
Аз кандидатствах – исках специално след завършването си да работя в галерия – и си бях подала молбата на различни места. Димитър Г. Димитров беше единственият, който реагира много интересно – покани ме, помоли също така да си донеса дипломната работа от Художествената академия и ми възложи, също така, да напиша един текст за изложба на втория етаж и да му ги оставя. И може би след три-четири седмици той ми се обади и каза, че e доволен от това, което аз съм му представила. И че ще ме назначи в градската галерия на работа, но няма места и трябва да се изчака. И минаха три-четири, пет месеца. На шестия аз си помислих – няма, няма да ми се обадят – обещаха ми, но не. Но той спази думата си и след това ме покани в галерията и така започна моя път 1995 година. Скоро ще станат 30 години да работя в галерията, но за мен това е един избран път!..."
А за изложбата на Генко Генков "Отвъд видимото", тя поясни, че може да се види до 12 ноември и е придружена от луксозно издание, в което са включени творби от държавни и частни колекции (както и в самата изложба), а също и архивни фотографии и документи, допълващи представата за живота и творческия път на художника.
"Генко Генков рисува рядко натюрморти, голи тела, портрети на свои близки, както и на личности, които са го впечатлили. Често се вглежда през годините, за да ни остави различни автопортрети. Безбройни в неговото творчество са пейзажите, които са не толкова реалистични, колкото визионерски – понякога здраво конструирани, друг път яростно експресивни и нерядко меланхолични, дори когато палитрата не е така огнена и експресивна, а светла и по-мека, с деликатни цветови съчетания."
Това е малка част от предговора на Аделина Филева, отпечатан в началото на изданието.
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
В Кюстендил във Възрожденското училище беше представена дебютната книга на София Стойнева "Нещо за подарък". Чуйте какво разказа нейната редакторка, поетесата Ива Спиридонова:
Регионалният исторически музей във Враца и Клубът на дейците на културата в града организираха кръгла маса на тема "Христо Ботев – единство от мисъл, слово и действие". На телефонната ни линия е Нели Стоянова , уредник в отдел "История на България – XV-XIX век. Събитието е част от проявите на тазгодишното издание на Ботевите дни във Враца.
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg