Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училище сключи договор със своя ученичка, за да се върне като учител

Снимка: Ани Петрова

Директорката на СУ "Емилиян Станев" във Велико Търново, г-жа Кина Котларска, в последните дни събуди голям интерес със своето необичайно решение да инвестира в учениците на училището, като им предостави възможността да получат висше образование и след това се върнат като учители в същото училище. Тази интересна инициатива събра вниманието и стана тема на дискусия в медиите.

В интервю за предаването "Нашият ден" г-жа Котларска поясни своето решение. Тя сподели, че като директор винаги се стремила да бъде в крак с динамиката на училищната общност, да предвижда нуждите на училището и да предоставя високо качество на образованието.

"Един директор винаги знае и може да прецени след колко време какъв специалист ще му трябва", обяснява тя.

"Всеки директор си следи динамиката на училищната общност – на кои колеги предстои пенсионирани и как върви приемът. Това е абсолютно предвидим процес", посочва още Котларска.

Тя споделя, че идеята се е породила след разговор с една от ученичките на училището. Тя сключва договор с нея, съгласувайки следните клаузи: училището поема семестриалните такси, които се плащат след представяне на документ за платена такса и документ за взети изпити от студента. В замяна, стипендиантът се ангажира да се завърне и работи в училището за пет години след завършване на образованието си. Финансирането на таксите идва от бюджета на училището.

На въпроса какво стимулира младите хора да се върнат и да работят като учители, г-жа Котларска разкрива, че някои от тях изразяват притеснение по повод дългия период на ангажимент.

"Притеснява ги периодът, вижда им се малко дълъг. Не са сигурни дали биха се върнали като учители. Смятат, че ще пропуснат възможности, ако се съгласят на този вариант. Вижда им се малко ограничаващо", казва тя.

Идеята на г-жа Котларска, макар и нестандартна, представлява опит да се насърчи образователният сектор в страната и да се задържат талантливите млади хора в областта на образованието.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55