Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уилям Бърд и Добринка Табакова в новия албум на The Sixteen

Вокалният ансамбъл "The Sixteen" отбелязва 400-годишнината от смъртта на Уилям Бърд с нов компактдиск, в който изпълнителите изследват връзките и влиянията между композитора и негови съвременници. Освен това част от албума са и новосъздадени мотети от Добринка Табакова, вдъхновени от творби на Бърд.

Диригентът на състава – Хари Кристофърс, обяснява следното по въпроса защо поръчва точно на българската композиторка да създаде тази произведения: "Отдавна съм почитател на творчеството на Добринка Табакова, но ме привлече нещо, което телевизионният водещ и писател Тобиас Фишер каза за нея: 

"Терминът "авангард" се променя и Добринка е една от тези, които му придават ново значение. Нейната музика... се състои от една простичка основна идея: че винаги може да се открие нещо ново, дори и на най-познатите места". В резултат на това поръчах на Добринка да напише нова музика за два от текстовете, които Бърд е използвал преди толкова много векове. Мога спокойно да кажа, че тя се справи с това предизвикателство и създаде за нас две изключителни произведения, които ще радват слушателите години наред и ще носят утеха на мнозина".

Вокалният ансамбъл
Ето пък как определя българската композиторка тази задача: "Създаването на мотети върху същите текстове носи редица предимства и предизвикателства, особено ако оригиналът е дело на един от най-великите ренесансови композитори, който е майстор на полифонията. Прихващането на определени мотиви, като интервала на възходяща квинта в "Стани, Господи, и влез в покоя Си" или украшенията във "Върни, Господи, пленниците ни", и трансформирането и вплитането им в новия прочит на текста представлява приятна композиционна задача. Намирането на различен, но същевременно допълващ се подход към представянето на словото обаче винаги е дълъг процес. 

В крайна сметка се спрях на подчертано хомофонна фактура, която да контрастира с многопластовата полифония на изящните образци на Бърд. С някои от орнаментите исках също така да направя препратка към трета християнска вокална традиция – византийския хорал, който да добавя към католическата и англиканската вяра, които Бърд е познавал".

Този вторник (3 октомври от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушайте изпълненията на "The Sixteen" на музика от Уилям Бърд, Филип ван Уилдер, Филип де Монте и Добринка Табакова.

Снимки - thesixteen.com

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36