Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карол Шимановски – основоположникът на съвременната полска музика

Снимка: Wikimedia

На 3 октомври, преди 141 години се ражда един забележителен творец, не само от европейска, но и от световна величина, чиито талант се разгръща пълномащабно в полето на няколко изкуства. Той е композитор, пианист, педагог, музикален критик, пътешественик, изследовател на древните култури, писател, поет, либретист и художник, а неговото творчество поставя един от жалоните в развитието на националния музикален стил на родината му през първата половина на отминалия XX век. Това е полският композитор Карол Шимановски, считан за най-яркия представител на полската музикална култура след Фредерик Шопен и за баща на съвременната полска музика.

Затова и предаването "Студио "Музика" на 3 октомври от 19.30 часа и поредицата "Из живата музикална история" отдава почит към личността и делото на Карол Шимановски, предлагайки на вниманието ви запис от гостуването в студиото на един от изтъкнатите български изследователи на неговия живот, творчески път и музикално наследство. Това е доц. д-р Елена Каралийска, преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров", а поводът за нашата среща-разговор с нея е 140-та годишнина от рождението и 85 години от кончината на Карол Шимановски, които музикалния свят отбеляза през 2022 г. В предаването звучат и откъси от най-известните творби на големия полски композитор.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50