Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Велислава Донкина

Какви са предизвикателствата пред психичното здраве на българина?

Грижата за душевния и телесния живот е основополагаща за функционирането на една нация

| Интервю
Д-р Велислава Донкина
Снимка: БНР

Всяка година през октомври светът обръща внимание на психичното здраве. Психичното здраве и грижата за него е една от болните теми в здравеопазването.

"Необходимо е усилие, много по-често от това от един ден в годината или от един месец дори, да мислим за психичното здраве, емоционалното здраве, вътрешния ни свят, вътрешните ни реалности по какъв начин влизат в противоречие или правят мост към външната реалност".

Това казва в интервю за БНР д-р Велислава Донкина, клиничен психолог.

Продължават да липсват цялостни програми за подкрепа, които да могат да бъдат устойчиви във времето, да получават финансиране и грижа от страна на обществените и държавни институции. Да бъдат част от плана на цялото общество.

Клиничният психолог коментира, че сред всички има едно нарастващо напрежение да се справяме с натиска на времето, в което живеем.

"Някак хората изглеждаме още по-изгубени в цялата тази промяна. Няма как да останем слепи за агресията, нетолерантността, промяната в отношенията между хората."

Клиничните психолози през последните години полагат големи усилия в популяризирането в опита да се направи достъпна не само като разбиране сред хората, а как може да помогне такава грижа. Но и да бъде достъпна в нейния чисто финансов аспект. В България липсва нормативна уредба, която да осигурява защитеност за потребителите, и от друга страна, на какви изисквания трябва да отговаря един специалист?

"Характерно за психотерапевтичната и консултативната психологична грижа е, че ние имаме нужда от повече време. Така работи човешкият ум, така работи човешкото сърце, че много рядко с единична консултация нещо съществено да се промени", посочва д-р Донкина.

Работа с клиничен психолог е наложителна при пациенти със злокачествени, хронични заболявания, както остри телесни състояния, но тази услуга все още не е регламентирана в България.  

"Добре работещите закони могат да бъдат това нещо, което ни превръща в културни и цивилизовани хора, които живеят в цивилизовано общество. С усилията на професионалистите, на всички съсловни организации, на Асоциацията на психолозите и психотерапевтите в медицински структури ще бъде възможно да внесем началото на една промяна, която да бъде ползотворна", казва в заключение д-р Велислава Донкина.

Чуйте подробности в звуковия файл.




По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03