Либрето: Едмон Године и Филип Жил
Премиера: 14 април 1883 г. в Опера Комик в Париж
Действащи лица:
• Лакме – сопрано
• Нилаканта – бас
• Джералд – тенор
• Фредерик – баритон
• Елен – сопрано
• Роуз – сопарно
• Малика – мецосопрано
• Мисис Бентсън – мецосапроно
Място и време на действието: Индия, края на 19 век
Първо действие
На брега на река Ганг в гъста тропическа гора се намира древен индуски храм – обител на брамина Нилаканта и неговата дъщеря прелестната млада жрица Лакме. Призори Нилаканта призовава своите съотечественици да въстанат срещу поробителите на Индия. Англичаните потискат народа, оскверняват светините му, не почитат обичаите на страната. Смях оглася опустялата гора: дъщерята на губернатора Елен, приятелката ѝ Роуз, годеникът на Елен – Джералд и неговият приятел Фредерик, както и гувернантката мисис Бентсън са се промъкнали през оградата и оглеждат старинния храм. Фредерик предупреждава, че си навличат смъртен грях и веднага трябва да се отдалечат. Остава само Джералд изпълнен с непреодолимо желания да зърне тайнствената жрица, за която разказва неговият приятел. Отдалеч долита женски глас: Лакме приближава и остава безмълвна от дръзката постъпка на Джералд. Сурово наказание очаква всеки чужденец, проникнал през оградата на храма. Забравя за страховете си, щом младият мъж започва да нашепва омайващи любовни думи. Никога преди това Лакме не ги е чувала. Трябва обаче да се разделят- приближава се Нилаканта. Забелязал отдалечаващия се чужденец, той се заклева да отмъсти.
Второ действие
Централният площад на голям град е изпълнен с народ. Пазарен ден е: търговци предлагат стоката си, изкусни танцьори показват уменията си, навъртат се деца и просяци. Сред тях са Нилаканта и Лакме облечени с груби вехти дрехи. Старият брамин нарежда на дъщеря си да пее. Вълшебният глас на Лакме омагьосва всички и най-вече нейния любим. Джералд приближава и обещава да не участва в предстоящата битка срещу индусите, въпреки че английските войски се намират в бойна готовност.
Нилаканта не му вярва, изважда нож и го пробожда. Щом тълпата се разотива, Лакме пренася младия офицер в усамотена колиба в гората.
Трето действие
Минават дни, в които Лакме се грижи за своя любим – надява се да спаси живота му. Долитат весели възгласи: влюбени отиват до свещения ручей, пият вода и се заклеват във вечна вярност. Лакме също гребва от водата.
В това време неусетно приближава Фредерик и уговаря Джералд да се върне в полка, за да потушат въстанието на индусите предвождани от Нилаканта. Младият офицер се съгласява. Връща се Лакме и с Джералд пият от свещената вода. Жрицата забелязва промяна в поведението на своя любим: все по-настойчиво се вслушва той в долитащите викове на войниците. Отчаяна Лакме откъсва цвят от отровна билка и го доближава до устните си. Внезапно се появява Нилаканта, разбира какво се е случило и иска да отмъсти за дъщеря си. Но Джералд вече е недосегаем, защото е пил от свещената вода. Умиращата Лакме признава, че любовта ѝ към английския офицер я е довела до гибел. Нилаканта се заклева да отмъсти на омразните чужденци.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg