Пред 27 години Съветът на Европа постави началото на традицията за отбелязване на Европейски ден на донорството и трансплантацията, който тази година ще се проведе на 7 октомври. Този ден служи за напомняне на важността на даряването на органи, тъкани и клетки, и разкрива предизвикателствата, пред които се изправят пациенти и медицински специалисти.
Трансплантацията на органи, тъкани и клетки представлява един от големите успехи в историята на медицината. Това медицинско постижение създава възможности за спасяване на животи и подобряване на качеството на живот на много хора. Но зад всяка успешна трансплантация стои тежка лична история и огромно предизвикателство.
В материал на журналиста Полина Тодорова, майка на 23-годишен младеж, загубил битката си със сърдечна недостатъчност, споделя своята история. Тя се казва София Пенчева и разказва за борбата си в търсене на сърце за нейния син и за несправедливостта, че като майка трябва да се изправи сама пред системата, за да спаси живота на детето си.
"Аз не търсех резервна част за колата си, а сърце за сина си. Не може аз да се моля на болницата синът ми да бъде включен в спешна листа на чакащите, не може аз да посещавам всяка сутрин Изпълнителната агенция “Медицински надзор“ и да настоявам всекидневно да подават искане към всички болници и големи координационни центрове, за да се търси сърце. Това не е моя работа!“, споделя тя в материала.
Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония и журналист от Националното радио, коментира случая и подчертава, че проблемът с недостига на органи не е ограничен само до България, а е актуален в цяла Европа. Тя подчертава, че Европейският ден на донорството има за цел да обясни на обществото важността на даряването на органи и тъкани.
Маева споделя и свой личен опит като пациент, който е чакал в списък за трансплантация. Тя разкрива дългото и изпълнено с тревожни моменти чакане на подходящ орган. По нейните думи този период е изпитание за психиката на човека, който трябва да се поддържа в добра физическа и психологическа кондиция.
"Аз чаках 11 месеца за орган. Като чаках в листа на чужда държава и като чужд гражданин не ползвах никакви предимства. Когато настъпи "денят трансплантация", както аз го наричам, преди мен е имало двама австрийски граждани, които по някакви причини не са били подходящи. Аз бях третата, на която се обадиха координаторите по донорство и така чудото се случи“, разказва Маева.
Като човек, имащ поглед върху системите и структурите, които управляват трансплантациите, Наталия Маева подчертава необходимостта от политическа воля и финансиране, без които няма как да се подкрепи системата. Тя апелира за създаване на изпълнителна агенция по трансплантациите, която да бъде посветена изцяло на този въпрос.
България се изправя пред сериозни предизвикателства в областта на трансплантациите и се намира на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС. Сибила Маринова, координатор по донорства в областната болница във Велико Търново "Д-р Стефан Черкезов", споделя, че проблемът в България е предимно организационен. “Липсата на донорска идентификация в болничните донорски бази е основният проблем“, посочва тя. По нейните думи често не се разпознават случаите на тежко мозъчно увреждане и мозъчна смърт, което затруднява процеса на даряване на органи.
В ефира на предаването тя изброява трите важни критерия за това да стане един пациент донор: мозъчна смърт, съгласие от страна на близките и органите да бъдат годни за трансплантация.
Историите на София Пенчева и Наталия Маева ни напомнят, че този процес е не само медицинско предизвикателство, но и емоционално тежко преживяване както за пациентите, така и за техните семейства. Необходимо е да се работи върху подобряването на информацията и подкрепата, предоставяна на тях през целия процес.
Европейският ден на донорството и трансплантацията е повод за обединяване на обществото и системата на здравеопазване с цел подобряване на този критичен аспект на медицината.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи съществува вражда. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори...
Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg