Балет "Арабеск" открива новия си сезон с 11-ото издание на Конкурса за съвременна хореография върху българска музика за наградата на името на Маргарита Арнаудова.
На 6 октомври на сцената на Музикалния театър ще бъдат представени спектаклите на финалистите в тазгодишния конкурс, учреден от доц. Калина Богоева през 1996 г.
Това са хореографите Рафаел Миро Холзер (Австрия), Микел Тоетруп (Дания), както и Стефани Ханджийска (България) и Елена Маринова(България). Спектаклите на младите хореографи ще бъдат защитени от великолепните танцьори на трупата на "Арабеск".
Всички те избраха да работят върху творби на композитора Милен Апостолов. Спектаклите им представят техните оригинални идеи и автентичния им съвременен танцов език и стил.
Конкурсът присъжда две награди. Наградата "Маргарита Арнаудова" се определя от публиката чрез гласуване с билетите и се връчва от доц. Калина Богоева, учредител на наградата. Присъжда се и награда на Международното жури, съставено от изтъкнати хореографи, композитори и критици. Наградените спектакли ще влязат в репертоара на трупата на балет "Арабеск".
Тази година Международното жури е в състав Калина Богоева (почетен председател), Боряна Сечанова (председател), Идан Коен (Израел), Аршак Галумян (Германия), Георги Елкин (Швеция), Мила Искренова, Асен Наков, Юрий Дачев, Илия Граматиков, Мария Русанова ще избере победителя.
Конкурсът за съвременна хореография върху българска музика за наградата на името на Маргарита Арнаудова се провежда на всеки три години и е израз на творческата потребност на балет "Арабеск" да търси взаимодействие между българските хореографи и композитори. Откривателството на нови идеи и форми в националното танцово изкуство е традицията на "Арабеск", създадена от голямата българска хореографка и дългогодишен ръководител на трупата Маргарита Арнаудова. Провеждането му популяризира съвременното българско танцово и музикално изкуство и провокира нови творчески процеси и контакти между композитори, хореографи и танцьори от България и света.
Маргарита Арнаудова (1941-1994), чието име носи конкурсът, е цяла епоха в съвременния танц в България и продължава осезаемо да присъства в пространството на българската култура като мост между най-доброто от миналото и утрешния ден.
От своето създаване конкурсът "Маргарита Арнаудова" е утвърдил цяло поколение млади български хореографи, които днес са лицето на съвременната българска хореография. Сред тях са Боряна Сечанова, понастоящем артистичен директор на трупата, Мила Искренова, Антония Докева, Олеся Пантикина, Росен Михайлов, Галина Борисова, Петя Стойкова, Анна Донева, Живко Желязков, Иво Димчев, Кинестетик Проджект на Станислав Генадиев и Виолета Витанова, Асен Наков, и др.
През 2023 г. 11-ото издание на Конкурса за трети път има международен характер. Организира се от балет "Арабеск" към Държавен музикален и балетен център - София. Третото международно издание на конкурса се реализира с подкрепата на Министерство на културата. В съорганизаторство с фондация "Калина Богоева".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg