Като част от проекта екипът организира конференции и уъркшопи, свързани с Benedicamus Domino. Това е програмата на конференцията:
Калина Томова, музикален журналист в програма "Христо Ботев", участва с доклад относно импровизационните вокални техники през XV век в Англия, като изследването е част от нейната дисертация "Английският керъл в контекста на полифоничния певчески репертоар от XV век: жанрови особености, техники, взаимодействия".
Калина Томова е завършила Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с класическо пеене в класа на проф. Маргарита Баснарова и музикознание при проф. Весела Бояджиева. Учила е пеене и при Ема Къркби и Галя Йончева. Носител е на Втора награда от Националния конкурс "Светослав Обретенов" (2018) и Първа награда от Първи академичен песенен конкурс (2019). От 2021 г. е докторант по ранна музика в Института за изследване на изкуствата, БАН.
Реализирала е публикации в научните списания "Early Music" (издавано от Oxford University Press), "Българско музикознание" и "Интегрална музикална теория". През 2024 г. две нейни статии ще бъдат публикувани в книги, издавани от белгийското научно издателство "Brepols". Носител е на наградата на БАН "Иван Евстратиев Гешов" за най-млади учени до 30 години в направлението "Културно-историческо наследство и национална идентичност".
Автор и водещ е на радиопредаването "Музика хисторика" по програма "Христо Ботев" на БНР, което е единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика.
Димитрина Кюркчиева разговаря с Калина Томова в "Артефир".
Снимка – Benedicamus Domino
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg