Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спас Панчев, филателист: Най-скъпи са марките, които имат грешка или неточност

| обновено на 09.10.23 в 11:26
Снимка: Национален политехнически музей

На 9 октомври всяка година се отбелязва Световният ден на пощите. Този ден предоставя възможност за обсъждане на интереса към филателията, колекционирането и изучаването на пощенски марки.

Филателистите са страстни събирачи и историци на пощенските марки, които често разкриват удивителни истории и традиции. В ефира на "Нашият ден" ви срещаме с един от тях.

Спас Панчев, председател на Съюза на българските филателисти, споделя интересни факти за българските пощенски марки. Въпреки че много хора не знаят, българската пощенска марка предхожда българската парична единица. Първите четири издания от пощенски марки имат изображение с българския лъв. 

Въпреки че много хора събират пощенски марки, някои от тях са се превърнали в истински съкровища. Г-н Панчев отбелязва в интервюто, че първите български марки са сред най-ценните и желани от колекционерите. Днес е "изключително трудно да се намери пълна серия от оригинални пощенски марки с оригинално лепило на гърба, защото въпреки че са издадени в огромни тиражи, много от тях са изчезнали с годините и стават все по-редки", обяснява той. 

Интересно е също така, че най-скъпите марки невинаги са тези с най-красивия дизайн или с най-важната историческа стойност. В ефира на предаването Спас Панчев споделя, че най-ценните са обикновено тези марки, върху които има някаква грешка или неточност в печатния процес. Тези рeдки марки се превръщат в настоящи съкровища и предмети на страстно колекциониране от напредналите филателисти.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35