Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Иван Тагарев

Снимка: личен архив

Тази пролет Иван Тагарев завърши Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", носител е на множество медали от различни международни състезания и олимпиади по математика и физика. В момента е студент в Сорбоната. Как се стига до там – с този въпрос започва разговорът ни. 

"Трябва много работа, без работа нищо не става – казва той и продължава. – Трябва младият човек да има достъп до състезания по математика и да участва в тези олимпиади и много важно – да има интерес към това, с което се занимава. Със сигурност подкрепата от родителите и учителите е съществена част от мотивировката на едно дете да се занимава с наука. И да участва редовно в състезания. На самите състезания има много напрежение, доста голямо, съответно и конкуренцията е доста голяма. Затова трябва да има психологическа и ментална подкрепа от околните. Има много хора, които са ми помогнали по пътя. На първо място, това са родителите ми, които през целия ми живот са ме подкрепяли. Освен това съм имал възможността да бъда обучаван от едни от най-добрите учители. Най-много благодаря на г-н Илия Костов, той наистина прави математиката много интересна."

В момента Илия Костов вече е старши учител Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън". Ето как той помни един от най-добрите си ученици. "Той е изключително талантлив и способен млад човек. Той е изключителен талант в областта на математиката, много трудолюбив и всеотдаен към това, което прави. Със сигурност има много силна воля да постигне максималния резултат, амбициозен и съсредоточен в това, което прави. Мисля, че ще се реализира перфектно и има огромен потенциал да направи успешна научна кариера."

А какво още си казахме с Иван Тагарев – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25