Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световъртежът – състояние или болест?

доц. д-р Георги Ангов
Снимка: Кирил Чобанов

"Не виждам, не чувам, вие ми се свят…" – текст от песен, който ни послужи за "мост" към една болезнена и сериозна тема: световъртежа.

Какво означава тази диагноза? – състояние или болест, попитахме отоневролога д-р Георги Ангов. Какви са симптомите на миниеровия синдром, кои болести увреждат средното ухо и ушния нерв, как се диагностицират и лекуват тези състояния?

Доцент Ангов направи кратка характеристика в исторически и съвременен аспект на характерните симптоми и професионалното им диагностициране. Гостът на първия за есенната кампания оригинален брой "За здравето" очерта и редица утежняващи фактори: шумната среда, стреса, загубата на ориентация, вредната градска и околна среда.

Къде у нас и как се прилагат изследвания и технологии за диагностика и лечение, попитахме опитния отоневролог. Доц. Ангов очерта редица методики както за поставяне на точната диагноза, така и за адекватната терапия. В нея, освен лекарствени препарати, биват включвани и редица рехабилитационни упражнения, които благоприятстват оздравителния процес.

В хода на здравното предаване с въпроси и мнения участие взеха и слушатели, на които доц. Ангов отговори и коментира техните тревоги. Като отправи най-важното послание за нашия екип и за всички, които ценят здравето: не се самолекувайте, при проява на подобни симптоми потърсете лекар-специалист, който ще реши адекватно вашите проблеми.

"Освен в Александровска болница, където аз работя, в страната има изградена мрежа от кабинети и специалисти по отоневрология, които успешно прилагат всички съвременни методи за диагностика и лечение на миниерова болест, както и на състояния, които описваме като световъртеж, гадене, неразположеност, мигрена и прочие“, заключи нашият съботен гост.


Снимка – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21