Колцина знаят, че заради Нешо Бончев – първия български критик, Григор Пърличев отказва да продължи превода си на "Илиада", изгаря ръкописа и написва "убит от българин", оттегляйки с е в Охрид и определил се като македонец? А разгромяващата статия на Симеон Радев срещу д-р Кръстьо Кръстев в защита на Елин Пелин? Или това, че Маринети, големият италиански футурист, пише специално писмо до Кирил Кръстев, младия критик от Ямбол? Че в основата на спора между Йордан Йовков и Елин Пелин по повод пиесата "Боряна", стигнал почти до съд, стои една кратка критическа бележка на небезизвестния Д. Б. Митов? Също, че Богомил Райнов – уплашен за ролята си на пръв социалистически критик, застрашена от напористия Любен Белмустаков, спретва интрига, в която Белмустаков е обвинен в плагиатство и низвергнат?
В българската история има още много такива критически сюжети, в които се преплитат важни имена, интересни случки, значими събития, тоест тя е част от историята и като такава подлежи на изучаване и коментиране. Това правят историците, но го правят и критиците и с двама от тях ще говорим за тези и други още любопитни сюжети – проф. Елка Трайкова от БАН и Тони Николов, главен редактор на сп. "Култура".
Този брой на предаването "Премълчаната история" се посвещава на проф. Светлозар Игов – големия български критик от края на ХХ и началото на XXI, напуснал ни преди дни.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg