Сигурно са необходими още години и десетилетия съзнателно и последователно (което май не ни е много присъщо) създаване на граждански навици и култура, за да се отървем не само от наивното "влюбване" в поредния създаден за една нощ месия, но и от дълбоко нихилистичното и безперспективно умозаключение "всички са маскари". Просто трябва да правим своите избори – лично за себе си, но и за общото, от което сме част.
Как да изберем, кого да изберем, на кого да вярваме, чии думи са истинни и чии – лъжливи или кухи. Тъкмо думите, т. е. речта, е може би най-видимият и въздействащ фактор, който политиците и изобщо публичните личности насочват към нас, но и най-издайническият за техните цели, намерения и възможности.
Сред многото знаци, които могат да ни помогнат да се ориентираме, има един, който изглежда сравнително ясен и това е дали речта на човека пред нас отговаря на неговата функция и длъжност, т.е. дали министърът говори като министър, кметът – като кмет, депутатът – като депутат, президентът – като президент и т.н.
Какво се получава, когато речта се разминава с реалната позиция на обществената личност с нейните отговорности, правомощия и ограничения. Каква е цената на лъжовното или некомпетентното "излизане от роля" – за това разговаряме с проф. Иванка Мавродиева, преподавателка в Софийския университет по пиар, бизнес комуникация, реторика, академично писане, активна блогърка и създателка на съвсем новия подкаст "Ораторът на 21. век".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg