Севар Иванов влиза в битка за екзистенциалното оцеляване на Артуро Бандини – изгубен в представата за себе си писател. "Кученцето се засмя" е история за страховете, съмненията, погубващите мечти и желанието за принадлежност към света не просто на артиста, а на обикновения човек.
Моноспектакълът, чиято сценична адаптация е дело на Ана Батева, се базира на един от великите, но почти непознати американски романи на XX век – "Питай прахта" на Джон Фанти. Писателят, от когото се вдъхновява самият Чарлз Буковски. Романът му е на границата на автобиографията – живот в съмнителен хотел в Лос Анджелис, изваян от капаните на егото и идеята, че артистът е роден за нещо по-велико от това да бъде просто човек с талант.
Именно в егото се оглежда Артуро Бандини и започва да размишлява над своето съществуване. Каква е причината да ни има на този свят и ако всъщност не се наслаждаваме на днешния ден, има ли смисъл да вървим към следващия? Защо тъкмо егото, което ни съветва да се заявим пред света, ни пречи да го направим? Защо талантът не може да разцъфне в среда, в която надеждата всъщност е фалш, а реалността – крива стая с огледала?
Джон Фанти борави с езика толкова умело, че превръща суровия свят в истинско място за живеене. Севар Иванов от своя страна вдъхва душа на персонажа си и го изгражда като пълнокръвен човек с характер, който тепърва ще диша с публиката си.
На 14 и 24 октомври от 19.30 часа в Националния студентски дом съмненията ще паднат и ще отстъпят място на предизвикателството да се разголиш пред зрителите така, че да създадеш всеобщо отражение.
След като се завърна от шестмесечния си престой в Ню Йорк, където беше на докторска специализация по програмата "Fulbright", Севар Иванов отново проявява актьорското си майсторство на сцената. Сам, вгледан колкото в живота на Артуро Бандини, толкова и в своя собствен, чрез думите на Фанти той ще говори на публиката за същността на живота и въпросите му, които е по-добре да си зададем, отколкото да избутаме в ъгъла.
Комедия за зрителите, трагедия за персонажа и терапия за актьора – това е "Кученцето се засмя", с което Spam Studios отбелязва 5-ия си рожден ден.
Повече за пътуването към себе си и към желаната промяна, която е неизбежна както за отделния човек, така и за света като цяло – Севар Иванов разказва в звуковия файл.
Снимки: Стефан Здравески
Дизнайн: Христо Христов
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова. Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg