Севар Иванов влиза в битка за екзистенциалното оцеляване на Артуро Бандини – изгубен в представата за себе си писател. "Кученцето се засмя" е история за страховете, съмненията, погубващите мечти и желанието за принадлежност към света не просто на артиста, а на обикновения човек.
Моноспектакълът, чиято сценична адаптация е дело на Ана Батева, се базира на един от великите, но почти непознати американски романи на XX век – "Питай прахта" на Джон Фанти. Писателят, от когото се вдъхновява самият Чарлз Буковски. Романът му е на границата на автобиографията – живот в съмнителен хотел в Лос Анджелис, изваян от капаните на егото и идеята, че артистът е роден за нещо по-велико от това да бъде просто човек с талант.
Именно в егото се оглежда Артуро Бандини и започва да размишлява над своето съществуване. Каква е причината да ни има на този свят и ако всъщност не се наслаждаваме на днешния ден, има ли смисъл да вървим към следващия? Защо тъкмо егото, което ни съветва да се заявим пред света, ни пречи да го направим? Защо талантът не може да разцъфне в среда, в която надеждата всъщност е фалш, а реалността – крива стая с огледала?
Джон Фанти борави с езика толкова умело, че превръща суровия свят в истинско място за живеене. Севар Иванов от своя страна вдъхва душа на персонажа си и го изгражда като пълнокръвен човек с характер, който тепърва ще диша с публиката си.
На 14 и 24 октомври от 19.30 часа в Националния студентски дом съмненията ще паднат и ще отстъпят място на предизвикателството да се разголиш пред зрителите така, че да създадеш всеобщо отражение.
След като се завърна от шестмесечния си престой в Ню Йорк, където беше на докторска специализация по програмата "Fulbright", Севар Иванов отново проявява актьорското си майсторство на сцената. Сам, вгледан колкото в живота на Артуро Бандини, толкова и в своя собствен, чрез думите на Фанти той ще говори на публиката за същността на живота и въпросите му, които е по-добре да си зададем, отколкото да избутаме в ъгъла.
Комедия за зрителите, трагедия за персонажа и терапия за актьора – това е "Кученцето се засмя", с което Spam Studios отбелязва 5-ия си рожден ден.
Повече за пътуването към себе си и към желаната промяна, която е неизбежна както за отделния човек, така и за света като цяло – Севар Иванов разказва в звуковия файл.
Снимки: Стефан Здравески
Дизнайн: Христо Христов
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg