Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един български будист в преддверието на Тибет в Китай

Бизнесменът Красимир Симеонов посещава Китай за първи път когато е на 12 години през 1982 и от тогава е запленен от китайската философия, култура и начина на живот. Толкова се запалил по йероглифите, че баща му насила гасял лампата в 3 сутринта, за да си почине преди училище. Страстта по Поднебесната империя не го е напуснала и до сега и той не спира да обикаля необятната държава. Предимно по работа, но винаги я съчетава с любознателните си занимания.


Последното му пътешествие бе до подстъпите на Тибет, част от Китай, където не е лесно да попаднеш, а още по-трудно е да надникнеш в древните манастири и да разговаряш с живи светци. На Красимир Симеонов, който е завършил висшето си образование в Пекин, а години по-късно е приел будизма, му се е случило това. Той неотдавна доведе цяла делегация професори по китайска традиционна медицина с идеята университетът в Дзянси да открие отделение в българска болница. Но в Покана за пътуване с него бродим из свети за будистите места в подножието на Тибет.


Ясно е, че за средностатистическия пътешественик е почти невъзможно да проникне в тамошните манастири като свой човек. Красимир обаче е имал достъп. Разказите за манастирите в подножието на Тибет нямат край. Но той така умело вплита легенди, днешни виждания и описания на реликви, че не можем да спрем да го слушаме. Пристъпихме заедно с него в манастира, където преди 600 години се е родил последният жив Буда, а за пъпната му връв, плацентата и околоплодните води на майка му са направили специално светилище.

Не успяхме да разгледаме виртуално и вторият манастир, който Красимир Симеонов е посетил в подножието на Тибет в Китай. За вибрациите на молитвените барабани и съветите на светите мъже, с които е общувал там, ще разговаряме в следващо издание на "Покана за пътуване".


Снимки - Красимир Симеонов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30