Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иранските жени и лисичата дупка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Иран стриктно е заглушаван гласът на жените, но те правят опит да се откъснат от уединения свят на дома, в който са поставени. Какво могат и какво не могат да правят иранките? Как успяват те да се появят в публичното пространство, за да изразят недоволството си към правителството срещу потъпкването на правата им ? Има ли кой в Иран да оцени една награда за мир?

Поводът за такъв разговор в "Мрежата" с Людмила Янева, известен преводач на съвременна иранска литература, както и дългогодишен преподавател по персийски език в специалност "Иранистика“ към Центъра за източни езици и култури на СУ "Св. Климент Охридски“ и автор на книгата "Иран. Жените, които не мълчат", е обявената преди дни Нобелова награда за мир, която получи журналистката Наргес Мохамади, излежаваща поредната си присъда в ирански затвор. Това е втората Нобелова награда за мир, която отива в Иран. Ширин Ебади е другата иранска жена, която я получава.

Награда за мир

Наргес Мохамади"Властите представят Нобеловата награда за мир като подривна дейност на западните сили спрямо ислямската революция, във всички джамии на петъчната молитва се заклеймява тази награда, когато е дадена на Ширин Ебади. Ширин е предупредена, че не трябва да забравя, че е иранка и мюсюлманка, а също така е мъмрена, че получава тази награда без кърпа на главата.

Насер Канаани, говорителят на правителството на Иран, по повод на Нобеловата награда за мир, която получи Наргес Мохамади, е заявил, че действията на Нобеловия комитет са политическа стъпка в съзвучие с антииранската политика, която някои европейски страни водят и тази награда е присъдена на лице, осъдено за нееднократни нарушения и престъпни действия. Агенция "Ирна" съобщава, че това е жена, сътрудничила на терористични групи. В същото време министър-председателят на Иран заявява, че Запада не обича истината, а обича фалшивото и го представя за истина."

Корана

"Ограниченията, на които са подложени иранските жени, нямат нищо общо с исляма. Тези ограниченията са предизвикани от традиционните нагласи в обществото, които са представени на масите като повлияни от исляма."

Лицемерието

"Казват, че нямат проституция? Как да няма проституция, когато имат временни бракове, които са с продължителност от 15 минути или може да се сключат за няколко месеца? Това не е проституция според тях."

Младите хора са психически изтощени

"Никой не мисли за тях. Не можеш в 21-ви век да държиш младите хора като в 7-и век. Вече има информация, има интернет и това не са тези затворени хора, които не знаят нищо и ще примат за чиста монета всичко, което им се каже. Младите хора са просто психически изтощени от безработицата, от липсата на нормални общувания. Например, когато момче и момиче вървят по улицата и ако моралната полиция рече да ги спре, то те трябва да докажат, че са роднини, иначе ще бъдат наказани с бой с камшици. Каква професия може да бъде това – непрекъснато да тормозиш хората?"

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – ЕПА/БГНЕС и Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39