Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на "Отвъд мрежата" – мултижанров спектакъл

Плакат - Николай Марков

"Отвъд мрежата" е едно от най-новите заглавия, което очакваме на сцената на театъра на Нов български университет. Това е авторски мултижанров спектакъл със социална насоченост. Изследва влиянието на дигиталното съдържание върху живота, развитието и вътрешния свят на съвременния човек. Къде е границата между нормалното потребление и зависимост? Как и кога губим себе си? "Ако аз не съм себе си, то тогава кой ще бъде мен? Мен не съществува и мен го няма." Представлението ще има своята премира на 17 октомври от 19 часа, споделят режисьорите Диана Досева и Лъчезара Василева и актьорът Тони Николов.

"Аз от дълго време работя с тази тема за въздействието на технологиите като режисьор. Основна насока е към социалните контакти в епохата на социалните мрежи. Работихме много с различни изследвания и материали по темите за зависимостите, за да имаме максимално широк спектър. Представлението по-скоро е антиутопично, но посланието му е утопично." – каза Диана Досева.

Лъчезара Василева, Диана Досева и Тони Николов
Тони Николов е в персонажа на незасегнатият от технологиите:

"Предизвикателство беше работата по представлението с този модел. Моя образ изважда на преден план вътрешния свят на един човек, но пак в някаква степен се влияе от дигитално зависимите."

Каква е най-голямата жертва и загуба, която правим към себе си в името на технологиите също е ключов въпрос за задвижването на представлението:

"Мисля, че понякога губим себе си, контакта с близките си при прекомерната зависимост от дигиталния свят." – споделя Лъчезара.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора с режисьорите Диана Досева и Лъчезара Василева и актьорът Тони Николов.


Плакат – Николай Марков, снимка – Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33