Английският композитор Джон Дженкинс (1592-1678) създава над 800 творби, като е сред най-изявените автори на инструментална музика по време на ранния Барок на острова, особено когато става дума за произведения за виолов консорт.
Дженкинс е роден през 1592 г. в южна Англия и прекарва по-голямата част от кариерата си като учител по музика в различни аристократични домове. След реставрацията на монархията през 1660 г. е назначен за кратко като изпълнител на теорба в кралския двор, където е високо ценен. Но истинският принос на Дженкинс за музикалната история се крие в голямата му продукция в сферата на консортната музика. В началото на кариерата му виоловите фантазии представляват основният жанр, в който композиторът твори, и макар формата по това време вече да е достигнала своя апогей в творчеството на Джон Копрарио, Алфонсо Ферабоско – син, и Томас Лупо, Дженикс демонстрира ярка индивидуалност в третирането на материала и ненадмината мелодическа изобретателност.
Този вторник (17 октомври от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме живота и творчеството на Джон Дженкинс с изпълнения на консортите "Фантазъм", "Кончерто", Fretwork, The Parley of Instruments и The Rose Consort.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg