Самостоятелната изложба на художничката Татяна Харизанова, озаглавена "238 грама" е подредена в столичната галерия "Интро".
Експозицията ни среща с изящни, в особена ритуална поза женски образи, като съвършената илюзия за различните състояния, преживявания и чувственост. А интригуващото заглавие: "238 грама", в превод е теглото на едно женско сърце.
Вниманието приковават "Пеперуди” – няколко картини с това заглавие, "Вихър в косите”, "Ръката която”, "Дама с лале” и "Червената шапка”, както и посвещението на поета Елин Рахнев:
"Татяна Харизанова опитомява паметта и бъдещето. Разлиства тишината в сенките на недовършени сезони. Зазорява се в подножието на философията. Размножава невидимото, сред ехото на малиновите небеса. И ягодовите. Това е нейната прелюдия към скулите и камертоните на вечността, постромантични брегове по Лорка и Малер. Безцеремонно бягайки от жуженето на живите, но винаги завръщайки се с празничен стриптийз към себе си.
Татяна Харизанова е съвършена в предчувствието си към оптимизма и хирургически инстинктивна към тъгата. И това е повод за нейните бягства, версии, копнежи. Но и прелетно очарование – в родилното ѝ несъгласие с природата, околните и времето. И може би затова всичките ѝ движения са предговор и послепис към самата нея. Без финал. Той не е необходим след съвършената илюзия, която Татяна Харизанова винаги оставя след себе си. Дали за поколенията, дали за следващите сезони, дали за вечността. Това няма абсолютно никакво значение."
Художникът Валентин Щинков говори за творчеството на Татяна Харизанова, а самата художничка – за своите картини.
Чуйте Татяна Харизанова в "Артефир".
Снимки – личен архив и галерия "Интро"
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg