Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасният чар на отлагането

Склонността към отлагане или прокрастинацията е нещо познато на почти всички нас. 20% от хората твърдят, че отлагането е съществена черта на характера им. Във време, когато има световен ден на целувката, на щастието, на приятелството или на домашните любимци няма ден на прокрастинацията, понеже комитетът, който трябвало да насрочи датата все отлагал събирането. Последното, разбира се, е шега, но не са никак малко хората, които смятат, че могат да са почетните председатели на един такъв комитет.

Мнозина бъркат прокрастинацията с мързела, но всъщност двете нямат много общо. Прокрастинаторите не просто не мързелуват, понякога те дори се затрупват с различна работа, само да заобиколят и още малко да се отдалечат от задачата, която отлагат по една или друга причина. Понякога причината за отлагането е свързана със страх от провал, с опит за перфекционизъм или с ниска самооценка – причините са разнообразни, но при всички положения става въпрос за провал на саморегулацията и неумение да се потисне импулса за разсейване. А това е все по-голям проблем в съвременната ни култура, в която сме заобиколени от технологии, създадени така, че да крадат постоянно вниманието ни и да ни пристрастяват, експлоатирайки допаминовата ни зависимост.

Затова повече отвсякога е важно да умеем да контролираме порива към мигновено удовлетворяване на импулсите и да обърнем внимание на ползите от дългосрочното удовлетворение.
Няма еднозначен съвет как да се справим с отлагачеството, още повече, че понякога скоростното доближаване на крайния срок ни мобилизира и ни кара да действаме концентрирано, креативно и целенасочено, в редки моменти, дори ни помага да влезем в „състоянието на поток“.

Повече за природата на прокрастинацията чуйте в разговора с д-р Радостина Минина, психотерапевт с дългогодишен опит като психодрама водещ за деца и възрастни, била е психолог в център за хора с ментални и двигателни увреждания, била е организатор и водещ на група за подкрепа на родители на деца със специални нужди. Радост е също така доктор по философия и главен асистент в Институт по философия и социология, БАН.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51