Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Белев:

Конституцията трябва да бъде обогатена с още текстове за горите и реките

| обновено на 19.10.23 в 11:50
Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Преди дни Тома Белев, бивш заместник-министър по околната среда и водите в едно от последните правителства, публикува доклад на страницата на Сдружението "Зелени закони" относно състоянието на няколко реки, важни за щетите при наводнението в Царево.

Анализ на Тома Белев в рамките на работата на инициативата "Зелени закони"  показва, че 5 от прелелите реки не са отразени в плановите документи – според картите реките не са реки, което оправдава редица пропуски на отговорните лица за стопанисването ми.

В интервю за "Нашият ден" Тома Белев се изрази относно важността на включването на природата в Конституцията на България. Той посочи, че макар да има ангажименти на страната за опазване и възпроизводство на околната среда, има текстове и теми, които липсват в Конституцията. Това включва важни аспекти, свързани с горите и реките.

Според Белев, Конституцията трябва да бъде обогатена със специфични разпоредби за опазването на биологичното разнообразие, горите и реките. В момента Конституцията дефинира горите с национално значение като тези, определени със закон, които са “изключителна държавна собственост", но в Закона за горите липсва такова определение. Също така, реките не се споменават изрично.

Тома Белев подчерта важността на опазването на горите и реките, особено предвид бързото опустиняване на териториите в Балканския полуостров и загубата на валежи. Той обясни, че е от съществено значение да се включат в Конституцията тези две ключови екосистеми.

Според Белев последните години са белязани от наводнения и липса на реки, което засилва необходимостта от действия за опазване на тези важни природни ресурси. Въпросът остава дали настоящият парламент ще се справи с тази задача.

Тома Белев обаче се надява, че текущият парламент може да използва процедурата за промяна на Конституцията, която продължава между 3 и 5 месеца, за да разгледа и приеме предложенията за включване на горите и реките в Конституцията. Независимо от трудностите, той вярва, че това е възможността да се защити голямото значение на реките и горите за българското общество.

В момента група природозащитни организации работят за формулиране на подходящи текстове, които да бъдат предложени за включване в Конституцията и така да се гарантира по-добрата опазване на природата в България. Въпросът за природата в Конституцията остава актуален и предизвикателен, но стъпките, предприети от Тома Белев и инициативата "Зелени закони" дават надежда за положителни промени в бъдеще.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47