Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Белев:

Конституцията трябва да бъде обогатена с още текстове за горите и реките

| обновено на 19.10.23 в 11:50
Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Преди дни Тома Белев, бивш заместник-министър по околната среда и водите в едно от последните правителства, публикува доклад на страницата на Сдружението "Зелени закони" относно състоянието на няколко реки, важни за щетите при наводнението в Царево.

Анализ на Тома Белев в рамките на работата на инициативата "Зелени закони"  показва, че 5 от прелелите реки не са отразени в плановите документи – според картите реките не са реки, което оправдава редица пропуски на отговорните лица за стопанисването ми.

В интервю за "Нашият ден" Тома Белев се изрази относно важността на включването на природата в Конституцията на България. Той посочи, че макар да има ангажименти на страната за опазване и възпроизводство на околната среда, има текстове и теми, които липсват в Конституцията. Това включва важни аспекти, свързани с горите и реките.

Според Белев, Конституцията трябва да бъде обогатена със специфични разпоредби за опазването на биологичното разнообразие, горите и реките. В момента Конституцията дефинира горите с национално значение като тези, определени със закон, които са “изключителна държавна собственост", но в Закона за горите липсва такова определение. Също така, реките не се споменават изрично.

Тома Белев подчерта важността на опазването на горите и реките, особено предвид бързото опустиняване на териториите в Балканския полуостров и загубата на валежи. Той обясни, че е от съществено значение да се включат в Конституцията тези две ключови екосистеми.

Според Белев последните години са белязани от наводнения и липса на реки, което засилва необходимостта от действия за опазване на тези важни природни ресурси. Въпросът остава дали настоящият парламент ще се справи с тази задача.

Тома Белев обаче се надява, че текущият парламент може да използва процедурата за промяна на Конституцията, която продължава между 3 и 5 месеца, за да разгледа и приеме предложенията за включване на горите и реките в Конституцията. Независимо от трудностите, той вярва, че това е възможността да се защити голямото значение на реките и горите за българското общество.

В момента група природозащитни организации работят за формулиране на подходящи текстове, които да бъдат предложени за включване в Конституцията и така да се гарантира по-добрата опазване на природата в България. Въпросът за природата в Конституцията остава актуален и предизвикателен, но стъпките, предприети от Тома Белев и инициативата "Зелени закони" дават надежда за положителни промени в бъдеще.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56