Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цочо Бояджиев все още търси думата, която да преобърне живота му

Освен че е един от най-авторитетните ни философи, освен че ни е познат и като фотограф, Цочо Бояджиев вече в продължение на половин век се утвърди и като един от малцината качествени и  безспорни български поети. Той някак успява да съвмести всички тези роли. Всяка книга с поезия на Цочо Бояджиев има своя вътрешен пламък, своя централна точка, която задава нейния смислов тон.  

Стиховете в новата му поетична книга "Ще произнасям само гласните" са някак минорни, меланхолични, навяват тъга и размисъл за преходността на живота. Сред основните теми са мимолетността на мига и на живота. 

"Има такива места, от които е невъзможно да тръгнеш“, казва поетът в "Ще бъде минало" и се връща назад във времето. Но това завръщане сътворява пространствата на поезията му и някогашно и сегашно са в единство в нея. А бъдещето, както казва поетът в "Триптих" – "това, което предстои, е скрито под маската и плаща на венециански скандалджия“. Песъчинките в пясъчния часовник на времето винаги са повече от живота и времеизмерването е безполезно. А поетът, съжалявайки за пропуснати мигове, думи, срещи и любови, все още търси думата, която да преобърне живота му. 

Няколко стихотворения в тази книга са допълнения към стихосбирката на Цочо Бояджиев "Епистолариум" отпреди две години, която беше вдъхновена от отделни фрази от адресирани до него писма. 

Чуйте интервюто с Цочо Бояджиев.

Снимка – изд. ДА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архивите са живи: Пейо Яворов през очите на Дора Габе

В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..

обновено на 13.01.25 в 12:53

Женските лица на историята

"Женските лица на историята" е сборник в чест на проф. Красимира Даскалова – виден български учен, едно от емблематичните лица на Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".  Близо 30 години проф. Даскалова работи и съдейства за академичното институциализиране у нас на две изследователски полета – интердисциплинарни и свързани/пресичащи се по между..

публикувано на 13.01.25 в 11:50
Иля Пепеланов

Иля Пепеланов започва мандата си със "сезон на младите"

Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..

публикувано на 13.01.25 в 09:05

"Морето след теб" за първи път на сцена

Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..

публикувано на 13.01.25 в 08:05