Спектакълът "Елате ни вижте" от проф. Кирил Топалов на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен ни среща с герои от "Под игото", "Чичовци" и други произведения на Вазов. Пиесата е написана още през 1989 г., но никой не е искал да я постави тогава. Основната тема, която развива Кирил Топалов, е, че българинът не си вади поуки от нищо, никоя история не може да го стресне, казва режисьорът Владлен Александров.
"Необходими са донкихотовци, а днес няма такива", твърди авторът на пиесата и някъде в далечината се чува грохотът на ботуши, на който той много държи. Кирил Топалов е един от познавачите на творчеството на Вазов. По време на писането на "Елате ни вижте" той изчита редица публикации, архивни документи, писма от времето на класика на българската литература. Интересна е тезата му затова, завършила ли е революцията, приключило ли е Априлското въстание?
"Красотата на тази пиеса е в нейното четене на нашето битие", казва режисьорът Владлен Александров. И още много въпроси задава пиесата, като какво се случва с България толкова години след Освобождението? Дали се е променила държавата, дали изобщо сме изградили държава, дали нашите герои са свободни, построили ли сме демокрацията, и какво сме направили със себе си.
Оптимистични ли са отговорите на тези въпроси, ще разберете от интервюто с режисьора Владлен Александров.
Снимка – Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен
Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..
Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg