На 21 октомври един от най-изтъкнатите български оперни изпълнители – Стоян Попов, щеше да навърши 90. Беше великолепен певец и трогателен артист, внушителен и впечатляващ на сцената, а в живота – много, много добър човек... Стоян Попов (21 октомври 1933 - 23 март 2017) отдавна е част от родната "оперна митология". Свикнали сме да слушаме легенди за онова вече останало далеч назад във времето съзвездие: Димитър Узунов, Никола Николов, Любомир Бодуров, Юлия Винер, Надя Афеян, Катя Попова, Лиляна Барева... списъкът е дълъг, а той е един от тях: над 40 впечатляващи години на сцена, 32 от които в звездния състав на Софийската опера.
Ученик е на легендарния професор Христо Бръмбаров. Още като студент получава първата си голяма награда – златен медал на Световния младежки фестивал в Хелзинки. Отличаван е още няколко пъти, сред които дори с най-престижната преди 1989 г. у нас Димитровска награда. Но точно тези неща като че ли не са го радвали толкова. Може би много по-щастлив е бил да прочете критики от Франция, сравняващи "стъписващия му по сила и красота глас" с този на Тито Гоби, или от Белгия, където са го определили доста точно като "свръхчовек на баритоните".
В оперната вечер (21 октомври от 20 часа) на програма "Христо Ботев", посветена на Стоян Попов звучи интервю с певеца, записано дни преди 80-тия му рожден ден, някои от най-хубавите му студийни записи, както и фрагменти от спектакли с най-впечатляващите му роли, запазени в Златния фонд на БНР.
Припомняме:• "Набуко" – спектакъл на Софийската опера от 28 май 1968 с участието на Гена Димитрова и Стоян Попов, дирижиран от Руслан Райчев;
• "Риголето" – спектакъл на Софийската опера от 12 юни 1971 с участието на Рената Ското, Флавиано Лабо и Стоян Попов, дирижиран от Борис Хинчев;
• "Отело" – спектакъл на Софийската опера от 5 септември 1969 с участието на Никола Николов и Стоян Попов, дирижиран от Асен Найденов;
• "Лоенгрин" – спектакъл на Софийската опера от 19 април 1968 с участието на Юлия Винер, Надя Афеян, Любомир Бодуров и Стоян Попов, дирижиран от Асен Найденов; "Тоска" – спектакъл на Софийската опера от 5 април 1976 с участието на Гена Димитрова, Никола Николов и Стоян Попов, дирижиран от Иван Маринов;
• "Княз Игор" – спектакъл на Софийската опера от 15 ноември 1977 с участието на Гена Димитрова, Нели Божкова, Сабин Марков и Стоян Попов, дирижиран от Иван Маринов;
• "Хованщина" – студиен запис на съставите на Софийската опера с участието на Димитър Петков, Любомир Бодуров, Никола Гюзелев, Александрина Милчева и Стоян Попов, дирижиран от Атанас Маргаритов. Записът е осъществен в студио на БНР през 1973 година. Откупен е от фирмата Harmonia Mundi и през същата 1973 е отличен с наградата "Златна плоча на годината” от френската критика в Париж в конкуренция с регистрации на Болшой театър, Метрополитън, Берлинската филхармония и диригенти като Херберт фон Караян и Зубин Мета…;
• "Момчил" – студиен запис на съставите на Софийската опера с участието на Димитър Дамянов, Юлия Винер, Александрина Милчева и Стоян Попов, дирижиран от Иван Маринов. Записът е осъществен в студио на БНР през 1971.
Ще се потопим и във вълнуващата атмосфера от големия Гала-концерт в Софийската опера по повод 70-годишния юбилей на Стоян Попов, състоял се през април 2004 г. с участието на водещи солисти на българския оперен театър.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg