Националният филмов център иска да се създаде фонд "Българско кино", захранван с отчисленията от стрийминг платформите, които предлагат съдържание у нас – като Netflix, HBO Max и Disney +. За целта изпълнителната агенция инициира законодателни промени за увеличаване на средствата за филмопроизводство. Мерките са част от плановете за развитие на киноиндустрията ни през следващите години. Идеята е новосъздаденият фонд да разполага и със специална сметка, в която да се прехвърлят и неусвоените средства от бюджета за българско кино. Началото му е поставено още в 2023-та, но се очаква с конституирането на Национален съвет за кинофондът да се реализира през предстоящата 2024 година.
Това стана ясно на организираната от НФЦ среща разговор с представителите на българската филмова индустрия. Целта на "Камера – работи!", както беше озаглавена срещата на агенцията, бе да се обсъдят процесите в българското кино. Засегнати бяха главно отчетът за извършената през 2023 година дейност от Филмовия център и перспективите за периода 2024 - 2026 година. С това НФЦ заяви намерението си до 2026-а средствата за българско кино да нараснат до 43 млн. лв. на година.
Филмовият център ще продължи да работи и за навлизането на все повече млади хора в киноиндустрията. Затова има идея да бъдат увеличени и средствата за дебютни пълнометражни филми.
Стремежът на НФЦ е България да се превърне в притегателен център за копродукции от Западна, Източна и Северна Европа. Сред целите, които агенцията си поставя, е и включването на страната ни в пилотната схема на Eurimages за подкрепа на сериали. А също така и да бъде на фокус на Международния фестивал за документално кино Ихлава в Чехия, след това и на Берлинале.
В рамките на срещата Националният филмов център представи и постигнатите резултати през последните две години.
През 2022-ра НФЦ поставя рекордни резултати по отношение на разплатените средства за производство на българско кино, като сключените договори са общо 240. Рекордна е и стойността на приходите от билетите в боксофиса – 6 млн. лв. В киносалоните миналата година български филми са гледали 644 234 зрители. Очакванията на агенцията са до края на 2023-та броят договорите да надхвърли досегашните.
През предстоящата 2024 година у нас ще бъдат раздадени 35 млн. лв. за филмопроизводството. От тях 2,5 млн. лв. НФЦ ще даде за продуциране на сериали. Това ще бъде възможно, ако се повиши средностатистическият бюджет на документалния филм. Спрямо закона средствата за сериали са неразривно свързани с него.
Подробностите – в звуковия файл.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg