Тази есен се очакваше да бъдат публикувани важни предложения за промени в законодателството на ЕС, които да повишат хуманното отношение към животните, но промените се бавят. Защо е спешно да бъдат въведени и какво е положението в България?
Според последните данни от Евробарометър 74% от българите смятат, че е необходимо да се преразгледат правилата за отглеждане на селскостопански животни, а 54% подкрепят съкращаването на максималното допустимо време за транспортиране на живи животни в рамките на ЕС. Това доказва нарастващата загриженост за хуманното отношение към животните и неотложната необходимост от реформи.
Тихомир Димитров, завеждащ отдел "Програми" във фондация "Четири лапи", сподели своето мнение в интервю за "Нашият ден“.
Очакваше се промените в законодателството на ЕС да засегнат четири основни насоки: отглеждането на селскостопански животни, транспортирането им, умъртвяването за храна или разплод, и правилата за етикетиране на животинските продукти. Тези изменения са съгласувани с работната програма на Европейската комисия за периода от 2019 до 2024 г.
Съществуващата проблемна точка в европейското законодателство е, че макар и да има някои правила, те са остарели и не са в съответствие със съвременните стандарти за хуманно отношение към животните. Особено важна е необходимостта от значително съкращаване на времето за транспортиране на живи животни. По думите на Тихомир Димитров - най-доброто решение е транспортирането на самото трупно месо в камиони, предотвратявайки страданията на животните, които могат да продължат седмици.
Промените не засягат само България, а всички държави-членки на ЕС. Те имат за цел подобряването на стандартите за отношение към животните в целия Съюз и осигуряването на по-добър контрол и надзор върху практиките по отглеждане, транспортиране и умъртвяване на животните.
По неговите думи следващите месеци ще бъдат критични за определянето на бъдещето на законодателството на ЕС относно животните. С надеждата, че реформите ще бъдат одобрени и изпълнени възможно най-скоро, може да се очаква подобрение на условията за милиони животни и напредък в постигането на по-хуманни стандарти за отношение към тях.
Кои са другите области, в които се очакват промени при отглеждане на селскостопанските животни – чуйте в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg