Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Авермаeт от Световната организация на хоровете посети България

4
Снимка: Ангелина Грозева

Професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, посети България и фестивалния концерт "Момчетата пеят", проведен в Народно читалище "Рила", 1898, град Долна баня. Той бе сред официалните гости, заедно с пианистката Весела Дякова. Гости и жители на града се насладиха на изпълненията на хор на пловдивските момчета "Стефка Благоева", с диригент: Милка Толедова, клавирен съпровод: Юлия Петрова, хор на момчетата от Фландрия, Белгия, с диригент Дитер Ван Ханденховен, клавирен съпровод: Жозефиен Ван Парис. На концерта присъства и проф. Кремена Ангелова, от Националната музикална академия:

"Този фестивал е един много важен импулс за развитието на момчешкото хорово пеене в цяла Европа, защото е много трудно да мотивираме момчетата днес да се включват в хорове. Има и исторически аспект, защото музиката през 17-18 век е писана основно за момчешки хорове, такава например е музиката на Бах, жените не са имали право да пеят в църквата“, споделя професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете.

"Световните младежки хорови празници видяхме много различни състави с различно съдържание, а то се определя от личността на диригента, а смятам, че момчешкото хорово изкуство изисква много образовани музиканти, които в България ги има, които да могат да отклонят децата от електрониката и да ги насочат към чистото музикално творчество“, споделя пианистката Весела Дякова.

В концерта се представи музикална програма от цял свят, включително и химнът "Viva la musica" и песента на Стефан Вълдобрев – "Момчетата пеят", написана специално за фестивала:

"Мисля, че българските хорове са страхотни. За мен беше радост да успея да чуя тук Пловдивските момчета, Варненските момчета и Софийските момчета. Уви в Белгия вече нямаме такава традиция в момчешкото пеене, каквато имахме преди, въпреки че нашият хор е с голяма традиция от повече от 90 години“, споделя  диригентът Дитер Ван Ханденховен, Момчетата от Фландрия, Белгия.

"В Европа в момента няма такъв фестивал. Това ни беше идеята европейските хорови момчета да се съберат някъде на сцена. Силно се надяваме броят на хоровете, които каним, да нарасне“, споделя проф. Кремена Ангелова от Националната музикална академия

Концертът беше с вход свободен. Организира се по програма РА 14 ”Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, пианистката Весела Дякова, диригент Дитер Ван Ханденховен, проф. Кремена Ангелова. В превод можете да чуете д-р Григор Григоров.

Снимки – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18