Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"God save the art" – новата изложба на Мира Бъчварова

Художничката Мира Бъчварова представя изложбата "God save the art" на 2 ноември от 19.00 ч. в галерия на столичен хотел. Изложбата продължава до 7 ноември. На закриването ѝ е и премиерата на романа на Велика Ком – "Пепел, рози и метаморфози".

Експозицията събира 40 картини – абстрактно изкуство, модерно изкуство – маслена и акрилна техника. Има експонати на шапки и конструкции от различни пърформанси на Бъчварова. Fashion show с най-новите ѝ произведения на модното изкуство, вдъхновени от Rock stars и нощния живот, са част от акцентите на откриването.

"Зад всяка картина има история. Тя ще бъде достъпна на изложбата и чрез QR кодове. Искам всеки да се опита да се гмурне откъм света на фантазиите. Новият начин, по който се показват картините, оставя една следа, и на мен това ми се иска – да оставя следа. За да накараш някои да влезе в театъра на изкуството, трябва да му направиш пърформанс. О, да, изкуството е навсякъде и вие сте изкуство, а моята роля е да облека душата ви със страст, възхита, творчество."

Творбите на Мира са абстрактни, с много цветове. Провокирани са и са вдъхновени от различни събития, като в творчеството си художничката често засяга важни социално наболели проблеми. Сред темите на експозицията са конете, Африка, красотата в света, различния поглед към него. 

Изложбата ще бъде в галерията на Art hotel 158, ул. "Княз Борис l",158 от 2-ри до 7-и ноември.

Мира Бъчварова е член на Съюза на българските художници. Завършва средното си образование в Техникума по облекло и дизайн "Вела Благоева“. Следва в Националната художествена академия художествено и пространствено оформление. Била е дизайнер на костюми в редица филмови продукции и театрални постановки.

Снимки – Любомир Христов, Ангелина Грозева, Яна Пункина


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33