На 27-и октомври на сцена "Дерида" в София започва едно от най-значимите събития в света на съвременния танц – фестивалът "Aerowaves In Sofia". За тази година организаторите са избрали представлението "Давай!" на компанията Corps In Situ от Люксембург, за да открият фестивала. Този спектакъл, подходящ за деца на възраст над 7 години, се явява не само изразителен танцов пърформанс, но и важен символ на младата публика, която носи бъдещето в себе си, според коментарите на организаторите.
"Давай!" е умела игра между две момчета, които преследват среща, изразяват се и се предизвикват чрез вълнуващи хореографски движения. С настъпването на всяка нова игра, те се запознават по-добре, усещат контрола, преодоляват своите лимити и се развиват като личности.
Във всеки момент те усещат, че се учат един от друг, извличат силата и граници от себе си, като никога не настъпва ясно разграничение между победител и загубил, защото в тази игра опонентът е преди всичко партньор, който заслужава уважение, искате ли да продължите да играете.
В програмата на фестивала "Aerowaves In Sofia" се представят още три заглавия от класацията "Топ 20 на Aerowaves" и шест представления, подбрани от Derida Dance Center. Сценични изкуства от Израел, Испания, Франция, Малта, Германия, Великобритания, Люксембург, Полша, Финландия и Тайван се сплотяват, за да представят своите уникални изрази пред публиката.
Атанас Маев, организатор на събитието, споделя в интервю за "Нашият ден" истинската мисия на фестивала:
"Фестивалът има за цел да покаже най-интересните заглавия на европейската и световна сцена. Опитваме се да акцентираме няколко пъти в годината с интересни артисти. Сега е моментът да насочим вниманието на публиката. Самото изпълнение е виртуозно, вътре има много технологии. Цялата сцена се превръща в една игрална дъска, в която танцьорите танцуват. Тя се променя при всяка една различна ситуация."
По неговите думи тази година фестивалът се фокусира не само върху изкуството като забавление, но и върху неговата роля като средство за изразяване на сериозни социални въпроси. Организаторите се стремят да провокират ума и съзнанието на публиката.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg