Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видове изборни манипулации – за какво да внимаваме?

| обновено на 26.10.23 в 13:49
Снимка: БГНЕС

Последни дни за изборни манипулации. За какво да внимаваме, коментира в ефира на “Нашият ден“ Никола Тулечки от Обединението за честни избори (ОЧИ).

С приближаването на изборния ден Никола Тулечки от Обединението за честни избори предупреждава гражданите за потенциални манипулации и измами, които могат да възникнат по време на изборния процес. Тулечки сподели своите наблюдения и опасения. 

По неговите думи един от начините, по които могат да се нарушат честните избори, е чрез даване на различни стимули на избирателите. Например, кметът на определено населено място може да организира банкет в деня за размисъл преди изборите, или някой може да раздава случайно безплатна храна пред изборните секции. Това може да доведе до неправомерно влияние върху избирателите и да наруши честността на изборния процес. Освен това, има сигнали за случаи, в които се предлагат пари на избирателите в замяна на техния глас. Този вид дейност може да има сериозни последици за демократичния процес, тъй като продажбата на гласове подкопава интегритета на изборите.

Според Тулечки в някои родопски села се съобщава за суми от порядъка на 200 лева, предлагани на избирателите за тяхната подкрепа. Този вид измама може да има сериозни последици за населеното място и бъдещето на хората, които живеят там.

Въпреки тези предупреждения "ситуацията с изборните измами в България не е толкова зле" според Тулечки. Той поясни, че множеството от тези измами са били описани и методите, чрез които се извършват, са известни. Една от най-известните е "Индианската нишка", при която група хора се събира пред изборната секция, а на някои се предоставя вече попълнена бюлетина. Този метод може да подкопае демократичния процес и да влоши честността на изборите.

Също така Тулечки разкри и казуса с "изборния туризъм", който се е появил, но контролът над регистрациите за гласуване не е бил достатъчно строг. Този проблем е свързан със структурни проблеми в системата и изисква по-голям контрол от страна на кметствата.

Съветът на Никола Тулечки е да бъдем внимателни и информирани граждани, които да се борят за честните и демократични избори и да сигнализират за всякакви нередности, които биха могли да засегнат интегритета на изборния процес. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35