Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райко Байчев: Политиката измества културата в социалните мрежи

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Със сигурност нашата литературна история е познавала много по-добри времена, в които са се развихряли всякакви борби за качеството на литературната творба. Последните двайсет години нещата бледнеят чувствително – и да има битки, те нямат такава задълбоченост, не се разсъждава какво означава национална литература, какво е модерна такава – казва Райко Байчев, доктор по културология, журналист и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски"

"Социалните мрежи намаляват това, което се нарича "прозорец на вниманието", ние четем все по-разконцентрирано. Има и друго важно нещо – те са свръхполитизирани и това оказва доста сериозно влияние върху разговора за култура и изкуство, политиката задушава всичко останало. Политическият разговор е доста лесен, той въвлича всички – докато е много трудно големи публики да се сблъскат по отношение на качеството на някакво произведение на изкуството.

Различни писатели и критици разбират по различен начин работата си. Има критици, които са встрастени в собствената си позиция, и такива, които се опитват да бъдат по-обективни.

Има и друго явление, което не може да се смята за литературна критика – многото литературни групи във Фейсбук, където човек може да прочете куриозни неща."

Чуйте още от разговора за съвременните процеси, оформящи мисленето за култура в "Какво се случва".

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23