Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международни хореографи от 3 континента мерят сили за награди на публиката и журито

Международен хореографски конкурс LINKAGE

Международни хореографи и изпълнители от 3 континента, работещи на най-високо професионално ниво, пристигат в България, за да мерят сили за награда на публиката и награда на журито. 

Четвъртото издание на Международния хореографски конкурс LINKAGE се проведе на 29 и 30 октомври на сцената на Старозагорската опера, споделя актьорът, танцьор и хореограф Филип Миланов:

"Хореографите-финалисти тази година са от Италия, Испания, Германия, Португалия, Бразилия, Аржентина и Китай.

Има и специални награди, по преценка на журито:

- 20-дневна творческа резиденция в София, връчена от Фондация "Арт Линк" и Живко Желязков. Резиденцията ще се проведе през 2024 г. в пространството на Сцена "Дерида"

- Творческа резиденция през 2024 г. за работа с балетистите от Държавна опера - Стара Загора. Избраният хореограф ще бъде поканен да създаде нова авторска танцова творба, която да остане в репертоара на балета.

Събитието е финансирано от Национален фонд култура по програма "Възстановяване и развитие на частни културни организации" и от Министерство на културата.

До финала на конкурса бяха допуснати:

- Alma Edelstein от Аржентина/ Германия с дует: "Solanaceae"
- Ana Isabel Casquilho от Португалия с дует: "Fatum"
- Catarina Casqueiro & Tiago Coelho от Португалия с дует: "Matomari no nai"
- Emma Zani & Roberto Doveri от Италия с дует: "Inesorabilmenteunavia"
- Federica Esposito от Италия със соло: "Rusalka 2.0"
- Liu Baoniu & Chen Shuchang от Китай със соло: "Where"
- Lucas Valente от Бразилия с дует: "Alexithymia"
- Marco Russo Volpe & Larisa Dorella от Бразилия/ Италия с дует: "Autopsia"
- Shen YingYing от Китай с дует: "Wondering on the edge"
- Xian Martinez & Elena Castelanos от Испания с дует: "Eyes to inside"


Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33