Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Николов е новият носител на отличието "Карикатурист – подбудител на годината"

Калин Николов, Йовчо Савов и Кин Стоянов (от дясно наляво)
Снимка: БНР

Официално в ефира на програма Христо Ботев и предаването “Нашият ден“ беше обявен новият носител на отличието "Карикатурист – подбудител на годината" за 2023-та година. Това е карикатуристът Калин Николов. Той беше обявен от досегашния носител на отличието – Йовчо Савов, който е “Карикатурист на годината“ за 2022-ра година.

"Горд съм да връча тази награда на Калин Николов, за мен е чест! Познаваме се отдавна, от времето, в което той беше момче в гимназията. Честито!", каза Савчев и допълни:

"Борис Димовски беше един относително мълчалив човек. Почти никога не съм го виждал широко да се смее, когато той правеше своите гениални вметки при разговор, за които човек трябва да бъде с някакъв бележник, за да ги записва, защото те се раждаха непринудено и много точно в целта. Димовски беше една вселена. Той рисуваше много бързо и леко. Всичко беше синхронизирано като мисъл и логика."

"Благодаря! Има вълнение, идвайки насам източното слънце ми напомни, че сутрин се виждахме много рано, когато той беше депутат, преди работата му. Помня как хората го поздравяваха веднъж. В петък беше излязъл на трибуната в Народното събрание и беше поискал военната служба да стане една година и тогава тръгна тази процедура. Кин Стоянов измъкна думата, с която исках да започна “скромност“. Той беше невероятно скромен“, каза награденият Калин Николов в ефира на “Нашият ден“.

Ето как коментира отличието в предаването журналистът – Кин Стоянов:

"Борис Димовски беше един изключително скромен човек. Той остави невероятно творчество, не само в карикатурата, но остави и един художествен стил. Целият стил на Дома на хумора и сатирата в Габрово, като се започне от стенописите и се стигне до сувенирите, които се продават в магазина, бяха създадени от неговия гений и сръчни ръце. Но и успя да възпита своето потомство в своята пословична скромност, затова миналата година, хора, които сме близки със спомена за него, се събрахме, за да учредим едно такова отличие, за да припомним за него. И това отличие винаги трябва да се излъчва в Деня на Будителите“. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56