Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Балканският театрален фестивал в Благоевград

| Интервю

От 2 до 6 ноември Благоевград  е домакин на Балканския театрален фестивал. Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община Благоевград и Министерството на културата.

Тазгодишното второ издание ще бъде официално открито със спектакъла "Кентърбърийски разкази" от Джефри Чосър. В представлението участват студенти от четвърти курс в специалността "Актьорство за драматичен театър" към НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. д-р Пенко Господинов.

На 3 ноември гостува спектакълът с най-много номинации (в 5 категории) за тазгодишните награди "Икар" – "Солунските съзаклятници" от Георги Данаилов, в постановка на Стайко Мурджев.  

Малък градски театър "Зад канала" представя на 5 ноември спектакъла "Завръщане у дома" от Харолд Пинтър, в постановка на Явор Гърдев.  

На 6 ноември Балканският театрален фестивал ще бъде закрит със спектакъла "Антигона" на Драматично-кукления театър "Иван Радоев" в Плевен. Постановката по пиесата на Жан Ануи, вдъхновена от прочутата трагедия на Софокъл, е дело на режисьора Александър Морфов.  

Международното участие тази година е на Театъра в  Нови Сад (Сърбия). На 4 ноември актьорите ще представят постановка по романа "Ана Каренина" от Лев Толстой, с режисьор Деян Пройковски.

Ден преди началото на фестивала актьорите от Благоевградския театър се включиха в протеста на творците и специалистите, които работят в музеите, галериите, библиотеките, читалищата и сценичните изкуства, организиран в цялата страна на 1 ноември.

"Вярвам, че изкуството е много силно средство за влияние, за променяне мисленето на хората. И много би ми се искало и държавната политика да е насочена към това – да повярва, че културата е много мощно средство за развитие на хората", сподели в Деня на народните будители Маргарита Мачева, директор на Благоевградския театър.

"Колегите категорично заявиха, че ще се включат в протеста в София. Всички смятаме, че в сценичните изкуства и в културата в България има нужда от повече гласност, за да се обърне малко повече внимание на този сектор и да започне да се гледа на него като на нещо сериозно, а не винаги да е накрая на опашката, когато става дума за финансиране."

Целия разговор с Маргарита Мачева можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки –  ДТ "Никола Вапцаров" - Благоевград


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33