Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Балканският театрален фестивал в Благоевград

| Интервю

От 2 до 6 ноември Благоевград  е домакин на Балканския театрален фестивал. Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община Благоевград и Министерството на културата.

Тазгодишното второ издание ще бъде официално открито със спектакъла "Кентърбърийски разкази" от Джефри Чосър. В представлението участват студенти от четвърти курс в специалността "Актьорство за драматичен театър" към НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. д-р Пенко Господинов.

На 3 ноември гостува спектакълът с най-много номинации (в 5 категории) за тазгодишните награди "Икар" – "Солунските съзаклятници" от Георги Данаилов, в постановка на Стайко Мурджев.  

Малък градски театър "Зад канала" представя на 5 ноември спектакъла "Завръщане у дома" от Харолд Пинтър, в постановка на Явор Гърдев.  

На 6 ноември Балканският театрален фестивал ще бъде закрит със спектакъла "Антигона" на Драматично-кукления театър "Иван Радоев" в Плевен. Постановката по пиесата на Жан Ануи, вдъхновена от прочутата трагедия на Софокъл, е дело на режисьора Александър Морфов.  

Международното участие тази година е на Театъра в  Нови Сад (Сърбия). На 4 ноември актьорите ще представят постановка по романа "Ана Каренина" от Лев Толстой, с режисьор Деян Пройковски.

Ден преди началото на фестивала актьорите от Благоевградския театър се включиха в протеста на творците и специалистите, които работят в музеите, галериите, библиотеките, читалищата и сценичните изкуства, организиран в цялата страна на 1 ноември.

"Вярвам, че изкуството е много силно средство за влияние, за променяне мисленето на хората. И много би ми се искало и държавната политика да е насочена към това – да повярва, че културата е много мощно средство за развитие на хората", сподели в Деня на народните будители Маргарита Мачева, директор на Благоевградския театър.

"Колегите категорично заявиха, че ще се включат в протеста в София. Всички смятаме, че в сценичните изкуства и в културата в България има нужда от повече гласност, за да се обърне малко повече внимание на този сектор и да започне да се гледа на него като на нещо сериозно, а не винаги да е накрая на опашката, когато става дума за финансиране."

Целия разговор с Маргарита Мачева можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки –  ДТ "Никола Вапцаров" - Благоевград


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50