Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Мовембър – месец на мъжкото здраве

Снимка: Pixabay

Ноември е месецът, в който се обръща специално внимание на мъжкото здраве в България. Една от основните причини за това е фактът, че ракът на простатата заема второ място по честота сред онкологичните заболявания при мъжете в страната. Той е след рака на белия дроб. Годишно около 3000 мъже в България се сблъскват с това тежко заболяване.

Важно е да се отбележи, че ракът на простатата не прави разлика във възрастта, въпреки че най-често засяга мъжете над 60 години. В някои случаи, той може да се прояви и по-рано и да протича по-агресивно. Тази "хитра болест" изисква редовни проверки и ранно откриване, за да се увеличат шансовете за успешно лечение.

През целия месец някои кабинети, като кабинет 225 и кабинет 217 в ИСУЛ (Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна"), предоставят възможност за безплатни преглеждания на пациенти. За да се възползват от тази инициатива, пациентите трябва да направят предварително записване и да имат изследване на простатноспецифичен антиген.

Доц. Еленко Попов, уролог към клиниката по урология и андрология в ИСУЛ, подчертава важността на предпазването от рака на простатата. Този вид рак е сериозна заплаха за мъжете и може да бъде свързан генетично с рака на млечната жлеза. Въпреки че тези случаи са редки (около 5% от всички случаи на рак на простатата), те обикновено са по-агресивни и се появяват в семейства с повишена честота на рак на гърдата при жените, рак на яйчниците и ранен рак на простатната жлеза у мъжете.

Според специалистите стратегията за предпазване от рак на простатата включва активно и агресивно търсене с различни методики, включително използването на простатоспецифичния антиген. Тази кръвна проба се препоръчва да се извършва при всеки мъж над 50 години и е вече добре установена практика в България. Това означава, че всеки мъж над тази възраст може да се обърне към подходящата клиника, като ИСУЛ, за редовни проверки и съвети по отношение на мъжкото здраве.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54