Националното самочувствие, културните постижения и инвестиционният интерес към страната ни са тясно свързани с икономическото благосъстояние на една нация. Тази връзка често изисква внимателен анализ и разбиране на психологическите и икономически фактори, които го формират.
Илияна Шмателка, бизнес консултант и опитен мениджър, сподели своето мнение по въпроса в ефира на предаването "Нашият ден". Тя подчертава важността на бизнес лидерството и управляващите фигури във всяко общество. Техните решения и действия имат директен отражение върху икономическата стабилност и просперитет на страната.
По нейните думи съвременният свят изисква хора, които са не само компетентни в своята сфера, но и обладават инициатива, креативност и смелост да защитават своите мнения. Това е важно не само в бизнеса, но и в обществения живот като цяло. Според нея връзката между индивидуалната инициатива и икономическата е очевидна.
Интересен въпрос, на който Шмателка отговаря в предаването, е защо много българи постигат по-голям успех в чужбина, отколкото в родната си страна. Тук тя подчертава "липсата на самочувствие и оценка в собствените си умения като един от факторите, които могат да обяснят тази динамика". Според нея самочувствието и вярата в себе си играят ключова роля в предприемачеството и личния успех.
И така, въпросите, повдигнати от Илияна Шмателка, са от съществено значение за разбирането на връзката между националното самочувствие, културните постижения и икономическия интерес към страната ни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки: БНР, Pixabay
Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова , съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024" . През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и..
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg