Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Славкова: ЦИК си присвои чужди правомощия

| Интервю

В навечерието на балотажи за местна власт в България образователната платформа "Царски пищови" обясняват на младите граждани как се купуват гласове, какво е корпоративен вот и кои институции са отговорни за честността на изборите. Марина Славкова, съоснователка на сайта "Царски пищови", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" как може да бъдат обяснени на младите избиратели скандалните клипове от избирателните секции през първия тур на местните изборите от миналия петък и кои институции носят отговорност за случилото се.

Какво се случва с изборите за местна власт

"Нашата теория да се отменят машините точно в петък, преди вота, е, че идеята на това "мероприятие" е да се опитат да манипулират изборите, за да се повлияе на листите с общински съветници.

За да разберем какво се случва, трябва да знаем коя институция за какво отговаря. Докладът на ДАНС е бил по-скоро намекване, че това, което е направил министърът на електронното управление, можело евентуално, може би, да доведе до някакво съмнение у някого за честността на изборите. Ако той обаче е снимал изходния код, то това не би трябвало да бъде проблем понеже този изходен код е бил предоставен на всички партии. Но ЦИК реагира изключително бурно и прекалено бързо. В ЦИК са представени всички партии, които в момента са в парламента, освен ПП. Това обяснява и отхвърлянето на машините. Тоест, ако знаем какви са правомощията на ЦИК, ще видим, че те не са имали право да вземат такива решения, защото срокът за сертифициране на машините не беше изтекъл, когато те ги отмениха. Проблемът е и че няма как да се търси отговорност от тези лица, въпреки подадените жалби, ЦИК де факто си присвои чужди правомощия."

Купуването  на гласове

"Първо, това става с фалшиви обещания, като например кандидати за Варна обещават да построят магистрала "Хемус", което е абсурдно, защото те нито имат бюджет за това, нито възможност. От тук нататък гласове се купуват освен с фалшиви обещания и с лъжи, като например кой какви правомощия има и какво може да даде на гласоподавателите. Друг начин е заплахата – за загуба на работа или непредоставяне на дърва за огрев или нещо друго, както и обещания за парични стимули. Всичко това се наблюдава в по-бедните райони на страната, където има само един работодател и хората са наплашени, че ако не е някой конкретен човек на власт, то те ще останат без работа. 

Важно е е да се знае, че тези практики не тръгват от един човек в някое село, а са цели партийни стратегии на по-високо ниво. Тоест образуват се пирамидални структури, където всеки получава по нещо, за да има стимул купеният електорат да се разшири максимално много и да повлияе на изборите. Този електорат в повечето случаи не е добре образован и се затруднява, когато трябва да попълни бюлетина с преференции. Това само до някъде обяснява невалидните бюлетини от последните избори. 

Друг метод е корпоративният вот. Всеки който има познати или роднини в малък град, знае за какъв натиск става въпрос – не е само в частния сектор, но и спрямо учители и навсякъде, където хората зависят от заплатите си. Има общини, в които им дават документи за покачване на заплатите с ранна дата, за да гласуват за този, който ще им повиши заплатите, ако гласуват за него. Така хората се чувстват притиснати и вярват, че само този човек ще им повиши заплатите."

Образователната кампания на ЦИК

"Не бих казала, че ЦИК през последните години прави адекватни кампания, за да обяснят как трябва да се гласува. Основната ѝ стратегия просто да преброи каквото им донесат и има за броене, и да си измие ръцете. Това е и причината всички обявени за невалидни бюлетини да бъдат опаковани в един чувал, вместо да ги отворят и да видят какъв всъщност е проблемът с тези невалидни бюлетини. Дали са многото "тикчета" или липсващи "тикчета", или нещо друго, защото, когато се види каква е причината за невалидните бюлетини, тя лесно може да бъде обяснена на гражданите, да бъде адаптирана и гражданите да знаят. Все пак идеята на демокрацията е всеки глас да бъде отчетен. "

Кой има полза от това

"Според мен интерес имат хората, които правят невалидни вярно попълнените бюлетини. Гледаме ги на записите от секционните комисии. Това е причината да не се допускат хора да видят защо са толкова много невалидните бюлетини. Някой има интерес това да остане скрито и този някой е мнозинството в ЦИК, което гласува спорните промени в петък вечер преди изборите. Както и тази пирамидална структура на партиите, които промениха Изборния кодекс и махнаха машините. Такава пирамидална структура е възможна само при стройни организации, които работят и властват от години. Защото в едно малко село кметът няколко мандата "коли и беси" за всичко, естествено, че за него няма да е удобно някой да промени това.

Наистина не разбирам при толкова доказателства от миналите години, че няма несъответствия между разписките на машините и реалния вот, в момента някой да говори, че машините не са сигурни и бюлетините в тях може да бъдат манипулирани. Това е нелепост."

Решението

"Образование, заинтересованост и желание за подаване на сигнали. Това е начинът, по който можем да противодействаме на схемите, които се въртят около нас. Няма как повече да си затваряме очите и да продължаваме с тези схеми. Можем само да изискваме и да се надяваме, че институциите ще си свършат работата. Не трябва да сме апатични и с усещането, че от нас нищо не зависи. Ако сме много и активни, и подаваме сигнали, и изискваме, толкова по-голям е шансът нещата да се променят."


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08