Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спас Иванов: Целта на хаоса с машините е създаването на изкуствено недоверие в напълно легитимна технология

ЦИК генериране на хеш код машини за гласуване
Снимка: Мила Младенова, БНР

Надеждността на машинния вот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Иванов, експерт по киберсигурност.

"Според мен целта на целия този хаос е създаването на изкуствено недоверие в една напълно легитимна технология и не може да доведе до опорочаване на изборния процес. За сметка на това, технологията с хартията, по която в момента се провеждат избори у нас, за нея има десетки хиляди доказателства, че е порочна. Това, което виждаме по всички телевизии в подправянето на хартиените бюлетини от изборните комисии, е напълно невъзможно да се случи при машинен вот. Още повече, че машините в сегашния им вид само печатат вашия вот."

ЦИК: "Изграждането на софтуера не е част от методиката на МЕУ и са възможни манипулации"

"Единственото, което правят машините в момента, е да разпечатват това, което гласуващият вижда на екрана. Манипулацията може да съществува само във фантазиите на някой, който си представя, как вие гласувате за "Х", а на машинната ви разписка излиза "У".  Машината е лишена от правото да прави обобщения на гласуването."

"Магичният хеш код"

"Той е публичен и представлява нещо от това, все едно аз да ви се подпиша с моя подпис на един лист и някакви експерти да успеят да ми направят пълно ДНК на мен и цялото ми семейство само по този подпис. Това е абсурдно. Проблемът е, че политиците не разбират нищо от технологията, с която работят машините. Те не могат да произведат смислено изречение по тази тема. Но не разбират, защото не искат да разбират."

"Ключовете и методиката"

"Методиката за изграждане на код я има в интернет. Всеки може да я погледне. Всичко е публично. Колкото до ключовете, представете си, че в машините трябва да бъде отбелязан софтуерът, с който ще работят – какво ще ви се покаже на екрана като избирател – номера на партии и т.е. Понеже при всички избори номерата са различни, се налага и кодът да бъде изграден наново. В момента, в който този код се изгради, така че да е годен за инсталиране в машината, тримата членове на ЦИК го подписват. Всеки с парче от една много дълга парола. Всеки от тези трима знае 1/3 от тази парола. Нито един от тях не би трябвало да знае цялата парола. След като се подпише еднократно този софтуер пред служители на ДАНС, на МЕУ, чак тогава се произвежда този хеш код. От тук нататък всяка манипулация, която не е подписана от тези трима души през ДАНС и МЕУ, се гарантира с този хеш код. Ако влезем в теория на конспирациите и изказването на ЦИК, че има манипулации на този код, това би означавало, че членове на ЦИК, заедно с много на брой IT специалисти са отворили отново инсталационния процес, без да казват на никого. Пренаписали са го, предоставили са го на МЕУ и на Българските институти по Метеорология и Стандартизация. Значи започват да се намесват много хора. Тук говорим за съдействието на стотици хора. Това е невъзможно, абсурдно е просто. Да не говорим, е това трябва да стигне до над 9000 машини на ръка. Абсурд."

Кой имаше полза от всяването на паниката с машините

"За мен единственият логичен отговор е – тези, които организираха изборния процес по начина, по който го виждаме на записите от камерите на секционните комисии. "Да помогнем на този, на онзи..." Това е страият модел на правене на избори. Новият модел, който се гарантира с машините не работи в полза на тези, които искат да се запази старият начин. Това са едни и същи партии от години насам. С едни и същи интереси, които са преследвали с всички възможни средства. Да не забравяме, че членовете на ЦИК не са независими експерти, избрани с конкурс, а политически назначения на политически партии."

Дали ДАНС и ЦИК спасиха демократичния изборен процес

"В справката на ДАНС не съдържа никакво фактологическо твърдение, че нещо може да се случи с машинния вот. Те говорят за "пораждане на съмнение". Така, че няма лошо, че Росен Желязков събра Председателския съвет, но как те прочетоха тази справка на ДАНС и защо бяха взети такива истерични решения? А как действа ДАНС – искам да кажа, че ДАНС има достатъчно подготвени IT хора, които биха могли много внимателно да обяснят на този, който е писал преписката, че проблем няма. Но според мен никой не ги е питал или дори не е искал да ги пита. Но за мен нищо не се случва без причина. Това просто беше втори опит за атентат срещу машините. Сега предстои трети със закупената от ЦИК негодна хартия за печат от машините. А са имали месеци да поръчат каквато трябва. Това е за мен е умишлено."


Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30