Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извън кадър, но навътре в човека: Георги Златарев в "Кино с думи"

Георги Златарев

Има много повече от черно и бяло в нас, има цветове, които се преливат. За тази непрестанна вътрешна трансформация разказват персонажите, в които се превъплъщава Георги Златарев. На пръв поглед всеки един от тях е очевидното, но само защото хората често виждат другите не такива – каквито са, а такива – каквито са самите те. Никой не знае какви вътрешни битки води другият. Не е и ясно за добро ли е това, че сме толкова сложни същества, но е неоспорим факт, който трябва да приемем.

Именно за приемането говори и Георги Златарев в "Кино с думи". Докато обхожда уж киновселената – богата откъм сюжети, изразни средства, напредък в технологично отношение и необятни възможности на човешката мисъл, актьорът прави дисекция на човешкото. Идеята за щастието, което е в главата, за вечния стремеж да запазим душата чиста, за пътя към себепознанието, по който е неизбежно да не се вгледаш в себе си – това са само малка част от темите, които той засяга.

Георги Златарев в Къщата на гнева

Георги Златарев всъщност е общото между актьорите Салма Хайек, Клер Форлани, Харви Кайтел, Мира Соровино, Дейвид Аркет и Стив Бушеми и българските сериали "Дяволското гърло", "Отдел "Издирване", "Порталът" и "Лъжите в нас". Той си партнира с холивудски имена и пресъздава родни заплетени сюжети с еднаква страст и отговорност. От 5-годишен е влюбен в киното и противно на всяка логика тайнството за него продължава да се крие в процеса. Любовта не угасва, а магията е в детайлите.

Георги Златарев с екипа на филма Аромат на липа

Актьорът, който неспирно се снима у нас за чужди продукции, но замина за Щатите, за да участва в българска такава, се отдава на различни интереси – психоанализа, фотография, обиколи из страната с колело, астрономия и астрофизика, високи технологии и българска история. За последното е убеден, че трябва да се учи със самочувствие. Само така човек може да е наясно със себе си и мястото си в този свят.

А какво казва за ролята си в дебютния филм на Сиси Денкова "Аромат на липа" и за живота въобще – чуйте в звуковия файл.

Снимки – You Tube стоп кадър, theater.bg, "Аромат на липа" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10