Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мишовите звукови пейзажи" – фестивалът на другата музика

В изданието си на 7 ноември, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на един български музикант, чийто неуморен дух непрестанно търсеше и винаги се стремеше да надхвърли пределите на познатия хоризонт. Често определян като авангардист и постмодернист, самият той никога не постави етикет на музиката, която създаваше. И това беше съвсем естествено! Защото със своето творчество, иновативно и инспириращо отварянето на сетивата, може би невинаги напълно разбрано, но винаги провокиращо съзнанието да си задава въпроси, извеждащи от зоната на комфортния монотип, той успяваше да повдигне завесата към на пръв поглед непроницаемото, за да го направи осезаемо, както за слуха, така и за зрението по свой неподражаем и ярко характерен за него начин. Тези и още много други щрихи са част от творческия натюрел на композитора, пианиста и музикален общественик Михаил Големинов, който ни напусна на 26 февруари 2022 г. само на 66 години в поредния подем на творчески сили.

Поводът да си спомним за неговата личност и творчество е Вторият международен фестивал за съвременна музика в негова памет, проведен през 2023 година в едно от любимите места на Михаил Големинов – село Антон, на 19 и 20 август, под мотото "Мишовите звукови пейзажи". И докато първият фестивал в негова памет, проведен на същото място през 2022 г. и наречен "Генномодифицирани птици" по името на една от известните му творби за пиано и лайф електроника, представя изцяло негова музика от всичките му творчески периоди, то във второто издание опусите на Михаил Големинов са вплетени в по-широката нишка на различни творчески индивидуалности, обединени под наименованието "Мишовите звукови пейзажи". 

В четирите тематични концерта, състояли се на 19 и 20 август, наред с музиката на Михаил Големинов, преминаваща като незрима, но ясно доловима и ярко осезаема обединяваща стилистична и идейна фабула, звучат творбите и на други автори, представени от изявени изпълнители от България, Ирландия и Великобритания.

За всичко това ще говорим в студиото с двамата основни двигатели и организатори на фестивала "Мишовите звукови пейзажи": пианистката д-р Анжела Тошева – житейски и творчески спътник, и съмишленик на Михаил Големинов в продължение на две десетилетия, както и с нейния син Иван Керековски, също пианист и музикален педагог, музикант с изявен интерес към музикалните интеракции между акустичната и моделираната звукова среда. 

В предаването звучат и избрани творби, прозвучали на фестивалните концерти в изпълнение на Анжела Тошева, Иван Керековски, флейтистите Ема Култард и Мартин Павлов, китаристът Павел Ралев и Росен Идеалов – кларинет.

Снимка – "Мишовите звукови пейзажи"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50