Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Носителят на наградата "Сервантес" Рафаел Каденас се представя в България

В испаноезичния център на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" се проведе дискусия за личността на поета Рафаел Каденас, носител на наградата "Сервантес" за 2022. 

Рафаел Каденас е венецуелски поет, есеист и университетски професор. Поезията му е свързана с философската мисъл и дълбокия анализ на реалността чрез лириката. Събеседването е в рамките на дейностите, организирани по случай испанското председателство на Съвета на Европейския съюза – разказват венецуелския писател и литературен критик Хуан Карлос Мендес и Мария Луис Сантос, директорка на Испанския културен институт. 

"Да спечели тази награда за Каденас не беше просто нещо, неговата поезия е специфична и особена. Оригинална поезия, която не се очаква от латиноамерикански поет. Тя е с ориенталски привкус. Изключителното качество на неговата поезия спомогна за наградата. Важното за мен за Каденас е уроците, които ми е давал за живота. 

Той казва, че "Страданието и болката идват от едно непълноценно общуване с реалността, защото тръгваме с предразсъдъци към тази реалност. Той казва, че важното в живота е мистерията и тайнството. А мистерията е в ежедневните ни действия, така че това е поет, който мен ме научи да живея живота с учудване."

Каденас е удостоен с националната награда за литература на Венецуела през 1985 г., през 2018 г. е получил наградата "Кралица София" за иберо-американска поезия, а през 2022 г. стана първият венецуелец, получил наградата "Сервантес“. Той пишеше освен по социални и граждански проблеми, и любовна лирика. Има преведена книга на български език.

Превод в ефир – Боряна Дукова.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – Институт Сервантес и Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33