Събитията на изминалата седмица ни показаха, че културната общност в България не се отказва да се бори за своите права. Протестът, проведен във връзка с недостатъчното заплащане в сектора на културата, представи 12 основни искания, които бяха отправени към властите – президента, премиера, депутатите, Министерство на финансите и на Културата. В тези точки се изтъква необходимостта от увеличаване на работните заплати в сектора и гарантиране на по-голяма финансова подкрепа за културните и институции.
Актрисата Касиел Ноа Ашер, която също участва в протеста, предостави ценна перспектива върху ситуацията. Тя сподели, че е представител на свободните артисти и подчерта необходимостта от по-голяма независимост в сферата на културата. В България се наблюдава дълъг път пред този сектор, преди да бъде признат и оценен в пълната си стойност. Касиел Ашер заяви в ефира на предаването “Нашият ден“, че все още липсва осведоменост и интерес към независимите сцени, а проблемът със заплащането и достъпа до театрални прояви е налице. "В България все още няма вкус и образование за това, че самите държавни театри трябва да имат квоти за независими спектакли", казва тя.
Това, което се надяваме, е че протестът и настояванията на културната общност ще бъдат взети предвид и ще доведат до подобрения в сектора на културата и изкуствата в България. Необходимо е да се отдаде заслуженото на хората, които създават и поддържат културното наследство на страната.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg