Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: За слушането на гражданите и местните избори в България

| обновено на 07.11.23 в 14:04
Снимка: Община Разград

В “Нашият ден“ подхващаме темата за градовете и селата, в които ще продължаваме да живеем и след местните избори. Разговаряме със Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България.

В предаването тя сподели своите мисли относно местните избори и бъдещето на градовете и селата в България. Георгиева подчерта важността на слушането и чуването на гражданите в контекста на предизборната кампания и след местните избори. Отбеляза, че гражданите не са просто потребители на общинските услуги, а активни участници в формирането на местните политики.

По нейните думи новият мандат е от съществено значение, за да се работи с гражданите за развитието на населените места, като се отговаря на техните очаквания за чиста, зелена и приветлива градска среда.

Относно местните избори и разнообразието в общинските съвети, Георгиева сподели, че картината е по-шарена, но не изненадваща. През предходния мандат в общинските съвети съществуваха разнообразни политически групи, част от които бяха формирани на местно ниво. Въпреки разнообразието, успяха да се постигнат съгласия и да се подкрепят проекти за развитие на общините.

Накрая Георгиева подчерта, че общинските съветници са познати на гражданите, тъй като идват от техния квартал. Този факт прави по-трудно провалянето на проекти за развитие на общините, защото гражданите бързо усещат кой подкрепя положителни инициативи. При това заседанията на общинските съвети се излъчват пряко в социалните медии, което допринася за по-голяма прозрачност и включеност на гражданите в общинските решения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35