Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Станете ООД" – новото невероятно приключение на Джен Севън

Нещо зомбирано и вампирясало се задава...

"Станете ООД" "Не си играй с храната" е последната книжна рожба на Елена Павлова, автор на над 25 книги-игри и носител на множество награди от конкурси за къс разказ и роман. 

"Станете ООД" "Не си играй с храната" е напълно самостоятелно произведение, което може да се чете отделно, като част от цикъла "Станете ООД", и се явява предистория на "Дионисиевият храм" (антология "Сърдити небеса", изд. "Изток-Запад", 2018) и "Динозавър за Коледа" (авторски сборник "Две луни", изд. "Изток-Запад", 2016). 

В това ново приключение на Джен Севън можете да узнаете повече за: върколаци, мечколаци, лисколаци и други лацератори; много негробоположени вампири, някои от които дори официално споменати в аристократския регистър Optimus Optimis; та даже и един зъл-презъл некромант; има и зомбита и за пореден път Джен трябва да спасява света и кожата си с цената на тлъсти хонорарчета.

В "Станете ООД" най-добрият приятел на едно момиче е пневматичният пистолет, зареден със спринцовка сребърен нитрат.

Павлова пише изцяло в областта на научната фантастика, фентъзи и хоръра. Заедно с Петър Станимиров е работила върху цикъла "Пръстенът на нибелунга" (адаптация по оперите на Вагнер). Елена Павлова е носител на наградата "Константин Константинов" за детската си фантастика "Камен и пиратите от 5 г клас". 

През ноември Елена Павлова представя "Станете ООД" в София. 

Повече за авторката и книгата – чуйте от разговора на Ани Костова с Елена Павлова.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40